1. onsekizinci yüzyıl avrupasında etkili olan , italyan mimarisi , barok mimari ve fransız mimarisinin birleşimi olarak ortaya çıkan akım. ilk önce dekorasyon alanında başlayan bu akım, ondokuzuncu yüzyılda etkisini arttırıp dış cephelere de taşınmıştır. en tipik özelliği sıklıkla kullanılan deniz kabukları, c ve s şeklindeki hareketli yapıdır.

  onsekizinci yüzyılda istanbulda da başlayan mimarideki yenilik akımlarıyla birlikte osmanlı imparatorluğuna da taşınmış ve osmanlı baroğu adıyla inşa edilen binaların iç süslemelerinde kullanılmıştır.
 2. işaret parmağını bir bina
  italyan bankası'na bitişik
  uzatıp derdi burdan git
  ordan giderdim işim ne

  yokuşa kurulmuştu galata
  kulesiyse hemen şurda
  içlenir durur koca ayı
  uymuş bir gramafona

  ama yine de kıskanırdı
  çizdiğim bütün eyfel'leri
  korseli a'lar halinde
  ben paris'teyken mektuplarıma

  yine de kıskanırdı ya
  demem o değil aslında
  bir kız vardı sarışın
  hisseli bir tiyatroda

  ah şimdi bunlar rokoko
  yalnızım bir de uzaktayım
  hani ölmek içten değil
  matmazel ay da olmasa

  ..cemal süreya..
 3. küçük parçalar halinde kırılmış kakaolu ve sade petibör bisküvi, muz, elma, ceviz karışımının üzerine krem şanti dökülerek yapılan bir tatlıdır bu efendim, öyle değilse de yıllar boyunca annem tarafından fena halde kandırılmışım demektir.
 4. dondurmalı pasta.. üzerine nefis çiko sos.
  yenilecek yerler: kadıköy baylan pastanesi ve izmir alsancaktaki reyhan pastanesi
 5. istanbul'da barcelona pastanesinde yenmemesi gereken tatlıdır. yıllardır karşıyaka 06'da çikolata soslu olarak sunulan rokoko barcelona'da sade olarak gelir. gelenin rokoko olmadığını söylediğinizde de burada bu şekilde yapılıyor diyerek günü kurtarmaya çalışırlar.
 6. barok döneminin son safhasında gelişen ağdalı,süslemelerle dolu bir dekorasyon tarzıdır.sanat,mimari,mobilya,hatta müzikte var olan bu tarzın adı fransızcada 'kaya' anlamına gelen rocaille ile 'midye kabuğu' anlamına gelen coquillage 'in birleşmesinden oluşmuştur.kıvrımlı formların zenginliği göze çarpar bu akımda ve barok döneminin sertliğine karşıt olarak açık renkler,ferah atmosferler,aynalar,mücevherler kullanılmıştır.