merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

rica ederim

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. tan isimli bir şarkıcının söylemiş olduğu şarkı. şarkı buram buram arabesk kokmaktadır. fakat powertürk radyoda döne döne çalmaktadırlar. kısacası parça yeni başlayanlar için arabesk tadındadır. dilimize bir kere dolanmıştır. nakaratını da yazalım bari.

sevgilim
    bitti bu aşk hoşçakal diyorsun
    olsun
    dağ gibi çeker giderim
    üzüntü yaratma
    ömrümü verdim
    yollarına serdim diye
    hiç önemi yok
    rica ederim
  2. ortamda hiyerarşi var ise, üstteki kişi alttaki kişiden birşey istediğinde rica eder.

kişilerle kalmaz, kurumlar için de aynıdır. üstteki kurum, alttaki kurumdan birşey istediğinde de rica eder. örnek:
    mesela siz bir holdingsiniz. valilik sizden birşey istiyor. yazısını yazmış. nasıl bitirir? "rica olunur" diye.

alttaki kişiler ne yapar? onlar "arz" ederler. yani üst makamın bilgisine sunulur.
    neden? çünkü hiyerarşi vardır. alt makamın tutup da üst makamdan şunu şunu istiyorum demesi haddine değildir. o ancak durumu belirtir çekilir. birşey yapılacaksa bile bunu isteyemez. üst makam düşünür ve karar verir.

aman sakın birisi sizden birşey rica ederse tetikte olun, hemen tersleyin. büyüklük tastlıyo ipne. "sen kim oluyosun ki benden rica ediyosun lan!" deyin kendine gelsin.

yani ki bu konuda hissiyatımız nedir? "hiyerarşinin g.tüne koyiim"dir.
  3. iki gündür ağza sıçtıkça dinleten dinledikçe ağza sıçan şarkı...biri beni bu kısır döngüden kurtarsın
  4. teşekkür edilen bir kişinin karşısındakine "lütfen, istirham ediyorum yaptığım iş o kadar önemli değil" gibi mesaj vermek adına söylediği söz öbeği.
  5. teşekküre verilen cevaptır. anlamını bilmeden gayri ihtiyari sarf edilir. oysa içerdiği anlam; "ben kimim ki bunu da bana yaptıran allah'tır. şükür edilen olmaktan allah'a sığınırım." ifadesinde olup, amaç; teşekkür edene allah'a şükür'ü anımsatmaktır.
  6. her geçen gün daha az isitilir olan kelime. belki ben ihtiyarladım. belki 'insan'ı yanlış anlıyorum. fakat şu bir gerçek. mütevazılık ve ona bağlı kavramlar gün geçtikçe siliniyor. hiç var olmamış gibi yerleri görgüsüzlük ve gösterişle doluyor. rica ederim'de bu silinen şeylerin başında sanırım. ıçerdiği mütevazılığın bu yüzyılda yeri yok sanırım.
  7. ahmet kaya malatya'dan istanbul'a yeni geldiğinde neler yaşadığını anlatıyor..'rica ederim'in anlam karmaşasına ithafen..

"onlarla konuşmuyordum çünkü onlarla konuşamıyordum. giyimleri başkaydı, konuşmaları başkaydı. onlar gibi konuşmaya çalışıyordum. mesela terziye gidip, onlar gibi pantolon diktirmeye filan başlamıştım. terzinin yaptırdığı pantolonların üzerime uymadığını görüyordum. onlara yakışıyordu bana yakışmıyordu. bir kız vardı bizim okulda; herkesin bir aşkı vardır, çocukluk aşkı. bir gün gittim dedim ki: 'biraz seninle konuşak beş dakika, kaçıyorsun hep...' bana dedi ki: 'rica ederim.' öyle bir ağrıma gitti ki: 'ben de sana rica ederim!' dedim.. ben o zaman anlamını bilmiyordum, yani onu bir küfür zannettim.."
  8. gerçekten insanların kullanmakta neden bu kadar zorlandıklarını anlamadığım cümle.biri teşekkür etmişse sana mal mal suratına bakacağına kullan işte. bir süre sonra teşekkür etmekten de vazgeçeceğiz, öküzlük abidesi olacağız hepimiz.
  1. 1