merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

reyting ölçümleri

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. türkiye gerçeğini kesinlikle yansıtmadığını düşündüğüm, doğru olmasına asla ihtimal vermediğim ölçümler. nasıl ölçülür bunlar?

çeşitli televizyoncularla, spikerlerle, sanatçılarla, gazetecilerle ve türkiye'nin en büyük reyting ölçüm kuruluşunda önemli bir görevde bulunan bir arkadaşımla onlarca kez tartıştım bu konuyu. sonuçların hiç bir zaman doğru olmayacağını onlar da kabul ediyor.

ölçüm cihazlarıyla yapılıyor bunlar. peki bu cihazlar nerelerde? kimlerin televizyonuna bağlı? bu cihazları insanlar neden takıyor televizyonlarına?

çeşitli hediyeler için, buzdolabı, fırın gibi çeşitli beyaz eşyaları kazanmak için evine hangi kanalı seyrettiğini raporlayacak bir sistem taktıran adamın oturup da ciddi bir program seyredeceğine inanmak hangi mantığa sığar? bu aletleri kullanan insanın kültürü belli, eğitim seviyesi belli, ortalama geliri belli. kullanıcıların çeşitli kesimlerden seçilmesini bırakın, ortalamasını alsak türkiye ortalamasını bile tutmuyor. e sen bunun neyine inanarak kalkıp da program yapıyorsun?

haa şunu de, tamam diyeyim:

"efendim biz bu programları hazırlamak istiyoruz, bu programları yayınlamak istiyoruz. oturduk anlaştık ölçüm kurumlarıyla, bu programları seyredecek insan tipinin örneğini çıkardık, zaten tam istediğimiz düzey çıktı, biz de gittik onların evine taktık aletlerimizi. zaten hiçbiri karşı çıkmadı, beleş fırın kazanacağını duyunca hemen atladı evet diye. yani kendimiz çaldık kendimiz oynadık. sonra da kalktık tey tey bakın bu programlar çok seyrediliyor, devamını getirelim dedik."

bu sayede ölçüm sonuçları öyle bir seviyeye geldi ki, doğru düzgün program hazırlamak isteyen televizyoncular, programcılar da istediklerini yapamaz oldu. ne olursa olsun diyerek çalışanların hazırladıkları programlar seyredilmedi, kısa sürede yayından kalktı. çok güzel projeleri olan bir arkadaşım şu anda aptal bir dizide binbir küfür ederek oyuncu yönetmenliği yapmakta.

bakalım ne demiş kendisi: "mecburum hayatım, bu boktan medya dünyasında başarılı olmak istiyorsan ya bazı para babalarıyla yatıp kalkacaksın, seks hayatını işin için reklam olarak kullanacaksın ve adını duyurduktan sonra istediğin programı yapacaksın, kaldı ki bunları yapan benim istediğim programları yapacak düşüncede değildir; ya da beğenmesen, lanet etsen de bu aptal programlarda çalışarak yükselecek ve adını duyurduktan sonra yapacaksın kendi programını."

böyle ölçüm sistemine kafam girsin. o aletler de yanlış sayanların götüne girsin.
  2. agb grubu tarafından evlere takılan reytingmetrelerle yapılan ölçümdür
    reyting araştırması yapan agb grubu ölçümün yapılacağı illerde bir araştırma yaparak orada yaşayanların bölgede yaşayan insanların demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik statüleri hakkında ayrıntılı bilgi toplar. ardından söz konusu bölgenin yapısını temsil etme yeteneğine sahip ailelerden oluşan bir izleyici paneli oluşturulur.
    reyting ölçümü yapılması için seçilecek ailelerin bulunduğu şehirlerin 5 yaşın üzerinde olup kentli nüfusa sahip olması gözetilir. (yaklaşık 41 milyon kişilik bir nüfusa karşılık gelir).

şu anda yapılan reyting ölçümleri 2201 evde, 2801 rating aleti takılarak yapılmaktadır. ( o evdeki tüm televizyonlara bu aletten takılır)

peoplemeter adı verilen bu reyting aletinin özel bir kumandası vardır. bu kumandayla o anda televizyon seyretmekte olan kişi sayısı ve bunların kim olduğu da gözlemlenebilir. (evdeki her aile bireyine bir numara tahsis edilmiştir. örneğin 1 numaralı düğme babanın, 2 numaralı düğme annenin, 3 ve 4 numaralı düğme çocukların gibi. aile bireyleri, televizyon izlemeye başladıkları anda ve izlemeyi bıraktıkları anda kumanda cihazında kendilerine ait düğmeye basarlar. ayrıca 9 dakikada bir "aynı kişiler mi?" sorusu görülür. böylece aile bireyleri izlemeyi bitirme ve başlama anlarında kişisel düğmelerine basmaları konusunda uyarılmış olurlar)
  3. trt'nin kaç zamandır şikayet üstüne şikayet ettiği aldatmacadır.
    tamam haklıdır, ortada bir aldatmaca, bir adam sendecilik, bir amunakoyumculuk almış başını gitmekte, eyvallah...

ama hacı sen trt'sin...devletin resmi televizyon kurumusun. benim vergimle faaliyet yürütmektesin. çok mu zor arkadaşım bu ölçüm cihazını yapmak ? la yaptır 5-10 bin adet bol bol dağıt. ve hakkaniyetli bir ölçümü sağla bu kurduğun sistemin başına da bağımsız tarfsız bir ekip koy ve elini çek...çok mu zor arkadaş bu icraat...hep laf hep laf artık icraat bekliyoruz...
  4. sevgili sevgililer. hepiniz o kadar sevgilisiniz ki kusasım geldi. yoruma bak ya gelir durumu düşük, fırın için atlıyorlar, lan bi gidin lan bu toplumun başından.. karşı tarafı ötekileştirenler... size en iyi sıfat bu.. karşı tarafı ötekileştirebilmeniz için bir reyting ölçüm cihazı yeterli sizin için... hatta abartıp türkiye deki terörün sorumlusu olarak sizi gösterebilirim... vakti zamanında eleştiri yapmaktan bile aciz sizin gibi karşı tarafı ötekileştirenler şehre gelenlere sırf aynı dili konuşmuyorlar diye uzaylı muamelesi yaptılar ''ki bunlar iki kelime ingilizce öğrenmek için bi tarafını yırtan kurslara servet harcayan sonrada sokağa çıkıp bu benim girlfriend im bu benim boyfriendim diyen karşı tarafı ötekileştirenler le aynı familyadandır'' ve yine vatanına vatandaşına küsüp dağa çıkanları yine ben 12 ay terör bölgesine askerlik yaparak durdurmaya çalıştım sizin gibiler bedelli askerliği ve okuyarak askerden kaçmayı düşünürken.... bi gidin la bu toplumun başından... neden böyle düşünüyorum biliyor musunuz çünkü siz kendinizi o kadar belli ediyorsunuz ki empati den uzak alçak gönüllülükten bi haber insanlarsınız sana inat özellikle başvuracağım bana da takın o aletten diye.. ben disko kralını, belgeselleri, otomobil tanıtım programlarını, genç bakış, siyaset meydanı tarzı programları izleyen biriyim inşallah reytingleri değiştirebilirim de bütün o dandik programlar yayından kalkınca senin gibi basma kalıp sözler kullanan klavye enteli kişiler izleyecek manken bacağı sunucu göğüsü göremeyince evindeki televizyonu kaldırıp atarlar
  5. ulusal kanalların izlenme oranlarını belirleyen ölçümlerdir. türkiye'de 2201 evde reyting ölçme aleti bulunuyor. ölçüme ulusal kanallar dahil. örneğin cnbc e veya tv 8 ulusal kanal olmadığı için ölçüme girmiyorlar.

ölçüm için çeşitli gruplar var. a grubu seyirci ab grubu seyirci vs. bu gruplar kişilerin eğitim düzeyleri ve aylık kazançlarını belli eder. belli zamanlarda değiştirilir ölçüm yapan evler. çünkü televizyon kanalları bu evleri bulup kişilere para talep ederek sürekli kendilerini izlemeye teşvik ederler.

digitürk reyting ölçümlerine girmiyor. türkiye'de 1 milyon digitürk kullanıcısı var. digitürk aylık ücretli hizmet verdiği için reyting zerre umrunda olmuyor. bu nedenle bazı televizyon kanalları uydu ve digitürkte tematik olarak yayınlar yapmaya devam ediyorlar.

reyting ölçümünün asıl amacı reklam verenler için kolaylık sağlamaktır. örneğin hangi grup seyirci hangi programı seyrediyor. kadınlara yönelik ürünler orkid, tencere tava, porselen, altın gibi ürünlerin reklamları, ölçümlere göre kadınların en çok izlediği programlara reklam veriyor. erkeklere ve çocuklara yönelik ürünlerde bu şekilde reklam veriyor. ama bunun dışında firmalar, hiç izlenmeyen bir programa bile kendileri sevdikleri için reklam verebilir. cnbc ede yayınlanan bazı reklamları diğer kanallarda görmeyiz.

akasya durağı, arka sokaklar gibi diziler ise ölçümlere göre çocukların izlediği dizilerdir. hala reklam almaya devam ettikleri için yayınlarıda devam etmektedir. yani kanallar için reyting çokta önemli değildir. önemli olan reklamdır. zaten bir televizyon kanalı reklamdan para kazanır. reklam alan diziler yayına devam eder alamayanlar yayından kaldırılır. zaten ip tv uygulaması yaygınlaştıkça reyting ölçümleri tamamen tarihe karışacaktır. digitürk ve yeni çıkan tivibu ip tv örnekleridir. istediğiniz yayını kaydedip, istediğiniz zaman izleyebilme olanağınız var (belli hafıza dahilinde). ip tv kullanımı yaygın olan ülkelerde araştırmalara göre televizyon izleme oranı giderek düşmektedir. bir çok insan kaydettiği programı izlemiyor. kişisel görüşüm ülkemizde ip tv televizyon izleme oranını düşürmez. hatta çoğaltır. bütün dizileri izlemem lazım diyerek televizyon karşısında saatlerini geçiren insanlar var.
  6. http://www.diziler.com/...

17 mayıs 2013 cuma günü hem total hem ab'de karagül diye bir dizi 1. olmuş. arkasından arka sokaklar beyaz show falan geliyor. behzat ç'nin finali ise ab'de 8. sırada. ki bence iyi sırada. aslında keşke reyting listesine alınmasa. karagül, beyaz show ve arka sokakların liste başı çektiği listede behzat ç'nin yeri yok, olmayacak bundan sonra da. behzat ç türkiye'ye fazla derken en büyük kanıtım buydu. insanlar beynini yormayan, boş beleş ne varsa izliyor televizyonda. söz gelimi saçma sapan adamlar şov yapsa onu da izlerler saat kaç olursa olsun. beyinsiz bir izleyici kitlesinin izlediği programlara göre reyting ölçümleri yapılıyor. rtük de denetçisi bunların.

tanım: gerçeği yansıtmayan, bakıp kara kara düşündüren ölçümlerdir.