• videolar

• +8 görseller

• reconstruction
    • reconstruction
    • reconstruction
    • reconstruction
    • reconstruction
    • reconstruction
  1. christoffer boe'nin yönettigi 2003 yapımı aynı yıl cannes film festivalinde altın kamera ödülü kazanmış mükemmel bir film.

herşey aşk için
  2. hal-i hazırda aşık ve ilişkisi olan gencimiz, olur olmadık bir zamanda karşılaştığı kadınla yaşadıklarının içine çekilir; genç, kadın ve kadının (yazar olan) kocası ekseninde olaylar gelişir, kameraları ödül almış, zaman kavramını allak bullak eden, yer yer sinema tarihinin büyük yönetmenlerine göndermeler yapan zekice bir film.
  3. orpheus canlı cansız tüm varlıkları müziğiyle büyülemektedir.çok sevdiği karısı ölür ve ölüler ülkesine giderek müziğiyle hades'i karısını geri vermesi için ikna eder ama hades ortaya bir şart koyar.orpheus önden karısı arkasından yeryüzüne doğru ilerleyeceklerdir ama bu süre zarfında orpheus arkasına bakmayacaktır. bunu başaracaktır ki karısına duyduğu özlem ağır basar ve hades’le yaptığı anlaşmaya uymayarak arkasına bakar. oysa karısının ardından geldiğini biliyordur ama gözleriyle emin olmak ister ; daha mağaranın içinde olan eurydike sonsuza kadar kalacağı ölüler ülkesine geri döner.orpheus ise yeryüzünde kalır ve karısı tamamen kaybeder. bu efsane filmde kullanılmıştır ve bu sahne beni inanılmaz etkilemiştir. buluşma saatine geç kalan alex aimee'yi hayal kırıklığına uğratmıştır ve aimee tren istasyonu için yola çıkarken alex'e "sakın arkana dönme dönersen beni bulamazsın" tarzı bir şey söyler ve alex önde aimee arkada tren istasyonuna doğru yürümeye başlarlar.ama alex aimee'nin geldiğinden emin olamaz ve arkasına bakar tam istasyona vardıklarında ve aimee yoktur....bu arada orpheus tam gün ışığına çıktığında arkasını döner.....izlenilmesi gereken bir film cnbc-e veriyor arada.
  4. bu sadece bir film diyerek uyarıyı yiyoruz filmde ancak inanası gelmiyor insanın kendini kaptırmış aşka bak be derken..ardından da alex'in her defa yaşadığı hem komik hem de gülünç hayatı izlerken.
  5. anlaşılması için değil de yorumlanması için yapılmış gibi bu film. ben yorumumu yazayım;

--spoiler içerir--

filmin bence ana konusu erkeğin, peşinden gelen kadını değil de peşinden gelip gelmeyeceği hakkında tereddüte düştüğü kadına karşı istek duyması. filmde aimee de simone de aynı kişi, ancak alex bunun farkında değil. alex için önemli olan her an tereddütte kalmak, kazanmak ve kaybetmek.

zaman kurgusunu kafada oturtmak o kadar da kolay değil. biz alex'in yaşadığı zaman akışında izliyoruz filmi ancak işler nasıl yürüyor ben tam çözebilmiş değilim. alex'in aimee'den yüzüğü aldığı sahne filmin ortalarında geçiyor, filmin en sonunda ilk(en azından bizim gördüğümüz) sevişmelerinden sonraki sahneye benzer bir sahnede filmin sonunda aimee'ye yüzüğü tekrar takıyor. ancak oda aynı oda değil.

--spoiler içerir--

başta söylediğim gibi, sinemadan, filmi tam olarak anlamak, herşeyi çözmek gibi duyguları yaşamadan da keyif alınabileceğinin canlı örneği.

yalnız başlayan, yalnız biten bir film.