1. 1999 yılı öncesinde işlenen suçların cezasının müebbet hapis olması durumunda bu cezanın karşılığı olan 20 yıl hapis yerine 10 yıl yatılmasına sebep olan, rahşan ecevit'in isteği üerine çıkarılan af
  2. ister az gelişmiş ister çok gelişmiş, hangi ülkede hangi toplum içinde uygulanırsa uygulansın o toplumda kurallara, kanunlara uyarak yaşamaya çalışan insanları çileden çıkartan, adalete ve hatta ülkesine inançlarını sarsan bir saçmalığın uygulanmış halidir.
    toplum bunun sonuçlarını direk hissetti ve hissetmeye devam ediyor. üçüncü sayfa haberlerinde tecavüze uğrayan, gasp edilen insanları gördükçe rahşan hanımın hatırını bir güzel soruyorum ve sormaya devam edeceğim.
  3. tanrı ötesi bir aftır. öyle ki tanrı bile insanların birbirlerine karşı suçlarını, kul hakkını affetmeyip bunu hak sahiplerine bırakırken rahşan hanım'ın arzusu üzerine çıkarılan ve onun adıyla anılan aflar sayesinde hepsi affedilmiştir. benim malımı çalan ben değil devlet affetti. beni bıçaklayanı ben affetmedim devlet affetti. beni öldüreni ben değil devlet affetti.
  4. en son cinnet geçirip, ailesinden 6 kişiyi öldüren bir adamın da bu aftan dışarı çıktığını okudum. gerçekten rahşan ecevit i de allah afftetsin, ne diyeyim.
  5. türkiye büyük millet meclisi tarafından çıkarılan şartla salıverme ve erteleme yasası'nın sonucudur. rahşan affı denmesinin nedeni, rahşan ecevit'in önerisi üzerine hazırlanmasıdır.

oldukça eleştirilmiştir, ancak bu affın nasıl bir etkisi olduğuna sayılarla bakalım:

bu afla cezaevlerinden çıkan 22 bin 421 tutuklu ve hükümlüden sadece 640'ı tekrar suç işleyerek cezaevlerine geri dönmüştür. yani rahşan ecevit affı, 21 bin 781 kişinin ders alarak özgürlüğüne kavuşmasını ve bir daha cezaevlerine geri dönmemesini sağlamıştır.
  6. hikayesi şöyleydi: bi gün rahşan hanım kadınların kaldığı bi cezaevini ziyaret eder, istisnasız hepsi kader mahkumudur. kadınlardan birinin dört beş yaşlarında bi kızı vardır. bu kızcağız dışarı çıkmak, parklarda koşup oynamak, anacığıyla birlikte özgür olmak ister. gazetelerde tvde falan çıkmıştı o ziyaret. heh işte. bu acıklı hayatların ardından rahşan hanım konuşur: "onlara ikinci bi şansı neden vermeyelim?"

bu olayı yiyen olmuş mudur bilmem ama ilerleyen aylarda olayın vahameti ortaya çıkmıştır. kapkaç, hırsızlık, yaralama, cinayet gibi vakalar baya bi artmış, zanlılarının afla salıverildiği belirlenir olmuştur. o dönemin en gözde haberi şudur: adam karısını, karısının ailesini falan öldürmek isterken becerememiş, yaralama suçundan içeri girmiş, afla salınınca da ilk iş gidip yarım kalan işini bitirmiş. valla bunlarla doluydu haber bültenleri.

rahşan affı diye bilinen 1999 affı, sadece koalisyon başbakanının eşi istiyor diye çıkmamıştır elbet. o sene genel seçim vardı, bu herkesin işine gelmiş işte. afla salınacakların, onların ailelerinin desteğini alma fikrini makul bulmuş partiler. bikaç ay sonra ellerinde patladı böyle. dsp'nin gözden düşmesinde de rol oynayan bu af, rahşan ecevit'in gereksiz şovenizmiyle millete yutturulmaya çalışılmış; olan cinayet, yaralama, tecavüz gibi vakaların mağdurlarına olmuştur.