1. çok çalışan bünyeye sahipseniz ve stres yada yumurtanın göte gelme durumu yaşanıyorsa muhtemel olacak olaylardır.ancak işin kötü tarafı rüyada bile mola verememeniz sabaha kadar gerzek bir soruyla ve muhtemelen uyanık olsanız yapabileceğiniz bir soruyla sabaha kadar uğraşma işkencesini çektirmesidir.uyanmak mutluluk verir adeta o rüyalardan sonra demek ki burdan çıkarılacak sonuç fazla kasmamak lazım ders ders diye..
  2. bunun en uç örneği sanıyorum gün içerisinde çözülemeyen, kafa patlatılıp sonucuna ulaşılamayan kazık sorunun uyku halindeyken çözülmesidir.

hakikaten de başıma gelmişliği var, gündüz beni deli eden soru akşam rüyamda kendini bana bırakmış ve çözümünü vermişti. ertesi sabah ilk iş soruyu rüyadaki gibi çözmekti. şimdi nerde mk böyle kafa, sürünüyorum.

(bkz: o eski halimden eser yok şimdi)
  3. bir takım dersane hocalarına göre üniversiteye girmenin anahtarı. rüyanızda soru çözemezseniz kazanamazsınız derlerdi bir zamanlar. üniversiteye girdiğim yıl rüyamda da görmüştüm, tey tey..
  4. daha gencecik bir bünyeyle hayatımın baharını yaşarken,lise 2. sınıfta sınıfımızın üstüne kabus gibi çöken kimya hocasının üzerimde yarattığı göt korkusu nedeniyle kimya sınavından bir gece önce başıma gelmiş olaydır.

hocamız sınavdan günler önce 25 soruluk bir konu testi dağıtmıştır.fakat o test yaprağı bizler tarafından ortasından kıvrılıp herhangi bir büyük boy kareli defter arasına tıkıştırılmıştır.korkuyla beklenen kimya sınavına bir gün kalmışken hoca gelmiş ve o insanı gıcık eden umursamaz tavrıyla:
    -arkadaşlar geçen gün dağıttığım testi çözmüşsünüzdür.yarınki sınavda belki ordan 2-3 soru sorabilirim.çözmediyseniz de ille gidin çözün demiyorum belki sorarım.
    demiştir.

ve zavallı bizler eğer sorarsa bari o soruları çözelim diye eve gidip harıl harıl o testi çözmeye çalışmışızdır.bütün sorular çözülmüş fakat uzun uğraşmalara rağmen bir tanesi sonuca ulaşmamıştır.''koca testi çözdük ama adam gidip kesin bunu sorar ha'' şeklindeki umutsuz yakarışlarla yatağa girilmiştir.sonra...işte sonrası mutlu son.o soru rüyada çatır çatır çözülmüş,sabah herşey ayrıntısıyla hatırlanıp hemen bir kağıda not edilmiş,sınavda o soru çıkmış,doğru cevap verilmiştir.
    hatırladıkça hala hayret ederim kendime.bu nasıl bir psikopatlıktır?