merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

primolut n

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. primolut n, günümüzde menstrüal döngüyü geciktirmede kullanılan bir ilaçtır. bu şekilde kullanımı amerikan gıda ve ilaç dairesi* tarafından onaylanmasa da, eczacılar da kullanıcılar da bu durumu pek umursamamaktadır. her ne kadar çok sık rastlanmasa da, hormonal sistem ve menstüasyonüzerinde etkili olan bu ilacın sık kullanımı bulantı, baş ağrısı, torgunluk, depresyon, pıhtı oluşumu, kanama ve dolaşım bozuklukları, karaciğer bozuklukları gibi pek çok ciddi yan etkisi vardır.
    tatil programınızı ertelemektenese tüm bu riskleri göze almayı kabul ediyorsanız, kullanabilirsiniz tabi.

kullanımı: yaklaşık adet zamanınızdan 3-4 gün önce hapları almaya başlamanız lazımdır. tok karnına, günde 3 kez, her seferde 1er tablet olarak alınmalıdır ilaç ve 10-15 günden fazla kullanılmamlıdır. hapları almayı kestikten hemen sonra kanamanız başlayacaktır.

yan etkileri de göz önüne alındığında, bir jinekologa danışılarak alınması tavsiye edilmektedir.
  2. tatil kurtarıcısıdır ama tatil sonrası depresyona girmenize sebep olabilir, bu daha berbat bir durumdur. çok mecbur kalmadıkça kullanılmaması önerilir. çünkü vücudun dengesi o güne göre ayarlanmıştır, kullanıldığında vucüt dengesi bozulur. bunun dışında regl dönemimde ve öncesinde geçirilen sinir harplerinin dönemi uzadıkça psikoloji hızla bozlulur ufak çaplı bir depresyona girilebilir.
  3. kadınların en büyük kurtarıcısıdır. ne mutlu ki kullanıldıktan sonra dehşet acılara sebep olmamakta, bir kaç günlüğüne de olsa bomba gibi göğüslere sahip olmanıza yardımcı.
  4. regl geciktirici olarak kullanıldığı gibi polikistik over sendromlu hastalara regl gördürtmek içinde verilen bir tür ilaç. kullanım süresi boyunca gögüslerin şiş bir görünüm alması ilacın hormonal etkiye sahip muhteviyatındandır.
  5. her ne kadar regl geciktirici etkisi olduğu düşünülsede esasında adet düzenleyici bir etkisi vardır. reglin öne alınması veya ertelenmesi için kullanılır. çok pis mide bulandırır.(bkz: kendimden biliyorum)
  6. kullanmak zorunda kaldıım tatilim boyunca:
    1) beni ota boka ağlayacak hale getirmiş
    2) sürekli, sanki reglmişim gibi, ağrılara sebep olmuş
    3) kullanmayı bıraktıktan sonra da reglimin normal süresinden 4-5 gün daha sonra bitmesine sebep olmuştur.

umarım tekrar kullanmak durumunda kalmamayı diliyor, kimsenin de benim gibi yapmamasını umuyorum der sözümü noktalarım.
  7. doktor bana bunu yazdığında, hakkında tam olarak şu sözleri sarf etti:

"türk insanı fesattır, hakkında olur olmaz saçma sapan bilgiler verip kafanı karıştırabilir. bu ilaç, progesteron içerir. bu hormon, beyinden salgılanır ve yumurtanın olgunlaşmaya başladığı zamanlarda salgılanması artar ve rahmin içini gebelik için hazırlar. endometriyumu besler. döllenme olmazsa henüz oluşmuş endometriyum yumurtayla birlikte atılır. buna da adet diyoruz zaten.

polikistik over hastalarında yumurtlama yarıda kalır ve progesteron seviyesi artmaz. bu durumda endometriyum beslenmez ve her ay rahim döllenme için hazırlanırken endometriyum, tabaka tabaka kalınlaşır. bu kadar kalınlaşınca hücre bozulması olabilir ve bu da rahim kanseri demektir.

vereceğim ilaç, bu kalın endometriyum tabakasını besleyecek ve her ay yavaş yavaş çözülüp atılmasını sağlayacak. böylece endometriyum, normal kadınlardaki gibi ince bir hal alacak. bu da rahmin normal haline dönmesi demek."

şimdi bakıyorum, adam iyi ki bunları söylemiş. zira ilacı aldıktan sonra neymiş ne değilmiş diye açıp bakayım dedim. çeşitli sözlüklerden öğrendiğim kadarıyla tatillerde kadınların kurtarıcısıymış; adeti geciktiriyor, istenilen zamanda adet olmayı sağlıyr ve daha pek çok keyfi zımbırtı için kullanılıyormuş, falan filan.

ulan bunu götünün keyfi dışında kullanan yok herhalde?

yasmin'den sonra her zaman gittiğim eczaneye gidip reçetesiz olarak bunu almaya kalktığımda eczacının suratını görmek istemiyorum gerçekten.
  8. herkesin yazdığı gibi regl geciktirici bir ilaç.

belki yan etkileri bünyeden bünyeye değişse de ben kullandığım müddetçe klasik pms belirtileri dışında bir şey görmedim.
    ilacı regl başlamadan 3 gün evvel kullanmaya başlıyorsunuz, günde 3 kere almak durumundasınız. sabah akşam öğle dese de tatildeki zaman kayması malum olduğundan öğlen, akşam, gece gibi normal insanların 3 vaktine uymayan şekilde de alsanız sorun yok. bıraktıktan 3 gün sonra regl oluyorsunuz. öyle aman aman bir ağrısı, sızısı, etkisi bilmemnesi de yok. hatta belki bir düzenleyici olduğundan daha da rahat oldugunu söyleyebilirim. regl düzenini bir iki periyotluk süreçte bozabileceğine değinilmiş, onu da izleyip göreceğiz.

yani tatile giden sisterlar, gönülleri çok rahat bir şekilde kullanabilirler.
  9. yaklaşık 1 hafta önce kullandığım lanet ilaç. periyod başladığı gün almaya başlamıştım ve kesti, bulunulan evdeki hijyen sorunu bana bunu yaptırdı en sonunda. neyse kullandım 5 gün kadar herşey tamam. şişkinlik oluyor evet. sonrasında sancılı bir regl dönemi bekliyor beni diye üzülüyordum. 5 günün sonunda bıraktım hapı, ertesi gün başladı ve beyaz et parçaları gelmeye başladı 3 cm boyutlarında. doktora gittim tabii, testlere, ultrasonlara falan girdim ama bir şey çıkmadı. doktor da tatmin edici bir cevap vermedi bu konu hakkında. sadece bu ilacı kullandığım için baya bir fırça yedim.

neyse efendim, çok lazım olmadıkça kullanmayın bence. bünyeden bünyeye farklılık gösterebiliyor demek ki. ama o manzarayla karşılaşmak istemezsiniz sanıyorum. keşke daha ağrılı ve sancılı bi dönem geçirseydim diyorum. daha da elimi sürmem.

not: hayırdır neden eksiliyorsunuz onu anlamadım. bu da bir tecrübe nihayetinde. sonra gelip buralarda yakınmayın diye anlatıyorum.
  1. 1