1. türkiye sathında münferit denerek bir kenara atılamayacak olgu. şimdiye kadar yaşadığım (antalya, ankara, izmir, kırşehir...) hiçbir kentte polislerin toplu taşıma araçlarında ücret ödediklerini gör(e)medim.
    asgari ücretliler, işsizler, diğer memurlar para verirken hukukun uygulanmasında önemli bir yere sahip bu insanların elleri ceplerine gitmiyor nedense.
  2. eğer bizim bilmediğimiz yasal bir dayanağı yoksa hiçbir akıl sahibi insanın anlamlandıramayacağı hadise. ama kimse görmediyse ben bir tane gördüm. herhalde egm'nin ürettiği yeni nesil bir bottu ya da android ya da her neyse.

not: emniyet güçlerinin teşriki mesaisinin zorluğundan dem vurup meseleyi savunacak ilk on kişiyi istanbul minibüsçüler odası bir yıl sevabına taşıyacakmış.
  3. diğer memurlar saat 5 dediğinde bugün git yarın gel diyebilmesine rağmen, üzerinde üniforması olduğu sürece polis memurunun görevde olmasının neden olduğu olgudur.

bizzat şahit olduğum olayda akşam eve gitmek üzere durakta benimle beraber bekleyen polis memuru, biraz ilerimizde vuku bulan kapkaç olayına müdahale etmiş ve kaçmaya çalışan motosikletin altında kalmıştır. olayda çantası çalınana bayanın çantası ve kendisi zarar görmeden evinin yolunu tutabilmişken, polis memuru olay yerinden evine değil ambulansla hastaneye gitmiştir. bu olay takriben 6 civarında olmuştur. 657 ye tabi diğer memurların o saatte ne yaptığı mechuldür.

yakın çevremde hiç polis yoktur, ama severim kendilerini.

evet memurlar içerisinde çalışma şartları en ağır olan gruptadırlar kendileri, hoşgörülü olmak gerekir.

minibüsçüler odası indirim yerine polis şehit aileleri derneğine adıma yardımda bulunabilir.
  4. dikkat çeken durumdur. fakat;

binerken şöföre 9,5 numaralı bakışlarını atarak aslında bir çeşit akbil basmaktadırlar.

bu bağlamda şöförde kafasını biip görevi görecek şekilde hafifçe sallar.
  5. adamlar yoruluyor tabii çoğu gün görüyoruz haberlerde şunu itmekten bunu kakmaktan bir ötekini azarlamaktan bunca yorgunluğa küçücük bir mükafat olarak düşünülebilir bir olay bu da.
  6. üniformadan kaynaklanan kıyaktır. ya sivili? onlar da bir cüzdan hareketi ile ücret ödemiyor. neden? zor meslekmiş. ne alaka. yerin altında, üstünde, denizde tüm topluma taşıma araçlarının taşıma ücretlerinden muaf tutulan bu abiler, ablalar olay yerine intikal etmiyorlar sonuçta. elinde market poşetleri, sebze poşetleri; poşetlerin parmaklara bağlandığı noktaya sıkıştırılmış polis kimliği. zor hakkaten. düşünürken canım yandı.
  7. eğer yasal hakları varsa devletin, yasal hakları yoksa polisin ayıbıdır. illa birilerine ücretsiz olacaksa toplu taşıma; hergün saatlerce yolculuk yapan, birsürü araç değiştiren ve kendi parasını kazanamayan öğrencilere olmalıdır öncelikle. az veya çok düzenli maaşı olan insanlara değil.
  8. bize türk polisi yakalar diye öğrettiler, bilete para ödediklerinden falan kimse bahsetmedi, rüşvet, işkence de yok aslında cennet lan burası.
  9. "polise sallamak" modası kapsamında göze batan bir durumdur. pardon ama eşşeğin siki. adamlara bu ücreti ödetsek rahatlayacak mısınız? hadi orta yolu bulalım, onlarda öğrenciler ve öğretmenler gibi indirimli binsin. nasıl fikir?

polis işkenceciymiş, joplarmış hedeymiş hödöymüş. evin soyulunca o işkenceci polise gidiyorsun arkadaşım. hah şimdi sıçtım, işkenceci yaftası yerim ben. yok, hayır kimseyi koruyor değilim ama bir kabul edin amına koyim ya polislik meslek olarak pek çoğundan zor.

hepimizin sahip olmak isteyebileceği -isteyebileceği ne amk istediği- bir ayrıcalığa sahipler. size göre "işkenceci, şerefsiz orospu çocuklarına" bu fazla olabilir. bana göre "işini iyi yapan ve düşük maaş ile çalışan" kişi için güzel bir jesttir.

"bizler de bu hakka sahip olalım" diye bir istekte bulunmak dururken, "bu adamlar niye para ödemiyor" diye çığırtkanlık yapmak bambaşkadır.

ha bu arada sigara zamları geri alındı lan, hadi iyisiniz.
  10. çok düşündüğüm ama anlamlandıramadığım hadise..neden emeklisi,işsizi,öğrencisi ödüyor da polis ödemiyor.maaşlarının düşüklüğüyle de hiçbir alakası olmadığı apaçık ortada.çünkü birçok memurdan emekliden fazla maaşları var.üzerinde üniforma var diye çifte standart yapmaya gerek yok.doktorlarda üniformalarıyla otobüse bindiklerinde para vermesinler o zaman.sonuçta onlarda can kurtarmaya gidiyor.