1. en güzel ve en kolay oyundur. öyle kuralları falan yoktur. kurallar size bağlıdır, hatta yanınızda 3-5 kişi olmasınada gerek yoktur. zar atılmaz, hapishaneye girmezsiniz, emlaklara kira ödemezsiniz. tek yapacağınız şey yolda yürürken, otobüste sıkışık trafikte zarzor ilerlerken sağdan-soldan geçen arabaların plakalarına bakmak ve aralarına en az harfi ekleyerek en uzun kelimeleri türetmektir. ama illaki ben yarışmacı bir ruhum yanımda da hazır arkadşım var derseniz o zaman alın elinize bir kağıt kalem yazın türettiğiniz harfleri sonra da kullandığınız harfleri toplam puandan düşün falan filan. dedik ya bu oyunda kuralları belirleyen sizsiniz, bir kağıt parçası değil.

*
  2. bu plakaların tarihçesini bilmiyorum ama ilk piyasaya çıkarken acaba ne düşünmüşler. harbi sıkışık trafikte milletin canı sıkılmasın da, scrabble oynasın gibisinden bir yaklaşım mı acaba.. onu da bıraktım, bir ara haberlerde yer alan, terör örgütünü çağrıştırabilir gerekçesiyle okullarda p ve k değişkenlerinin bile yasaklandığı ülkemizde (böyle birşey hatırlıyorum, yamuluyorsam düzeltin) sadece bu geçtiğimiz hafta görüp aklıma takılan roj ve nur kodlu plakalar acaba sorun olmuyor mu? kimbilir daha neler var..
  3. bunu yapanlar genelde araba plakasından arabanın sahibinin ismnini tahmin etmeye çalışırlar.

- 34 gnl 57.. olum bu kesin taş bi hatun ha. bak gönülmüş adı.
    + dur be abi. saçmalıyosun..
    - bak bak çaprazda 34 tly 23 var. tülay o tülay. kesin çıtırdır. oraya geç..
    + abazanlık başına vurdu senin galiba. taksi o..
    - hmm peki..
  4. özellikle trafiğin sıkışık olduğu durumlarda depreşen takıntı. bazen de mesela iki ya da daha fazla araba yan yana geldiğinde ve plakalarındaki harflerden türetilmesi muhtemel kelimelerin bir bütünlük oluşturması durumunda, güzel combolar yapmak da en bi muhteşem olanıdır. 34 byz 18, 34 tvs 255, 34 tkp 28, 34 et 2168 gibi...
  5. aylaklığın ve sıkıntının son raddesine varmış insan için bulunmuş alternatif eğlence modeli. kesikli yol çizgisi saymaya kadar gelişebilen vahim ve elim hastalık.
  6. çok eğlencelidir. bazen çıkan kelimeler suratınızda aptal bir sırıtş oluşurabilir. üniversitedeyken arabasının plakası xx abz yy olan bir çocuk vardı. bir insanın plakası bu kadar kendini anlatamaz, o derece.