• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  1. ortada niteliği ölçülecek bir savaş olmadığı için ve bu yüzden de tarafların kıyaslanamaması dolayısıyla "gerçek" olmayan gerçektir. ikisinin de birbirini yaşatması gerçeği var oldukça kimse kimseden iyi savaşıyor denemez. ordu pkk'yı bitirmek isteseydi bitirirdi. o yüzden ortada bir savaş yok ama pek çok şehit vardır. gerçek budur.
  2. daha iyi daha kötüden ziyade koşullar irdelenmelidir.

terörist dağda, sınırlı bir hiyerarşi çemberi içinde, bölgeyi iyi bilerek ve saldırıya odaklanarak, insani değerlerden uzak bir planlama altında yaşam sürer, saldırılarını da buna göre yapar.

asker ise savunma amaçlı, komutanı vur demeden vuramayan, gelişigüzel bombardıman düzenleyemeyen, amirlerine, halka, yasalara ve uluslararası antlaşmalara uygun savunma stratejileri geliştirir.
    yaptıkları gece baskınları ise durduk yere değil, malum tehdit yüzündendir.

ayrıca, askerin karakolları (barakaları) kabak gibi meydanda, askerin yeri gün gibi ortadadır.

bu yüzden, evet, savaş teröristler adına daha avantajlıdır belki ancak, bu daha iyi savaşma ile ilgili değil koşullarla alakalıdır.

zaten bundan dolayı hep savunulur ki, özel harekat, kontr-gerilla ve dinamik birlikler şeklinde savaşılsın, ordu hantallığından sıyrılabilinsindir.
  3. pkk'lı olmama rağmen ne yazıkki katılmadığım iddiadır. öncelikle çok da haklı değiliz davamız konusunda. ortada aslında bir dava da yok.

hiç unutmam bir gece dağlarda kara demlikle çay içerken sormuştum komutanıma, "komutanım biz şimdi kürdistan için savaşıyoruz ya, acaba bu kürdistan hiç var oldu mu?" beni direk işbirlikçilikle suçlamaya kalktı. eğer kıvırmasaydım muhtemelen kafama sıkıp asker sıktı diyeceklerdi. e oluyor böyle şeyler.. az köy de yakmadık hani... eeee psikolojik harp, çok stratejiğiz...

neyse konuya dönelim. o dönem evet başlarda güç dengeleri vardı, çünkü tc askeri böyle bir konuda hazırlıksızdı. ama kısa zaman sonra komandolar denen birlikler çevik kuvvetler ki en lanetleri de buydu bu gibi çeşitli batı yalakası emperyalist uşağı birlikler dadandı. inanın karşı karşıya gelmek istemezsiniz. evet her birimiz birer kahramanız ama ben gene de almiyim... bu emperyalist batı uşaklarına karşı neyseki amerikan, rus techizat ve politik yardımlarıyla dayanabiliyorduk.

biz hiç göz göze gelmezdik ki askerle... biz çok zekiydik pusu kurardık, uzaktan roketlerdik, sivil otobüsleri durdurur öğretmen, polis ve asker, asker yakını öldürürdük... bize de kimse yanaşamazdı haa... yok dayılıktan değil, sağolsunlar tepeden inme emirlerle geri çekildikleri çok olmuştur.

ben çok idealisttim aslında ama arkadaşlarım vardı... zorla dağa çıkarılmışlardı, napsınlar hayır diyemezlerdi... ama olsun hepsi kahramanca 17 yaşında öldüler.

savaşmak cesaret istiyordu biz etrafından dolanıyorduk...
    savaşmak mantık istiyordu ama dağa çıkmadan bu ülke yeşil sahada gol attığında seviniyordu pek çok arkadaşım, biliyorum. dün goooool diye bağrırken bugün neyin haksızlığı diye sormuyordu kimse... soralım da kafamıza mı sıksınlar?

biz savaşıyorduk, aslında laf aramızda sadece arkadan vuruyorduk. tsk'dan da bu konuda çok daha iyiydik. ama göz göze gelmek mi?... kim daha iyi kimse bilemez. arkadaşlarımıza sormak istedik bunu, soramadık... hepsi öldüler...

pkk'yı seviyorum ve gönlüm pkk'dan yana ama ne yazıkki böyle gerçekler var...

edit: bazı sığırlar için söylüyorum. bu giri daşak yüklüdür.
  4. dangalakça edilmiş bir cümleden başka bir halt değildir.

sık sık teröre 35.000 kurban verdiğimiz söylenir durur. bunun ancak 5.000 kadarı ölen güvenlik görevlisidir. gerilla harbinin zorluklarına rağmen, şehit olan asker sayısı ile öldürülen terörist arasında uçurum vardır.

2008'de yapılan sınırötesi operasyonda da 24 asker şehit edilmişti; ancak öldürülen terörist sayısı 724 idi. terörle mücadelede üzerine düşeni en iyi şekilde yapan bir kurum varsa, o da şüphesiz ordudur. görev verildiğinde gayet iyi hallediyorlar görüldüğü üzere.

dünyada, bu imkanlarla, daha iyisini yapabilecek bir ordu olduğunu hiç sanmıyorum.
  5. pkk gerilla taktiği ile savaşan bir örgüttür. bu tür savaşlarda 1 gerillaya karşı 7 asker veya daha az sayıda asker kaybedilmesi başarı kabul edilmektedir. şehit olan vatan evlatlarımız ile geberen itleri sayısını kıyaslarsak 1'e 7 gibi bir oran olmadığını görürsünüz. bundan çok daha düşük bir orandır. bu tsk mızın pkk dan daha iyi savaştığını gösterir. gelelim işin diğer boyutuna. bu geberen itlerin hepsini sempatizanları ile birlikte toplasanız şehit olan bir vatan evladımızın tırnağı etmez.

1984-2007 arası şehitlerimizin ve leşlerin sayısı: 4,568/21,103