• atlas

bu başlık için bir lokasyon bilgisi verilmemiş
  1. kulesi olan küçük sevimli şehir. deniz kıyısındadır ve tren istasyonu gece uyunuacak kadar tekin az mekandan biridir.
  2. deniz kıyısında olmayan ama denize yakın bir şehirdir. italya'nın toscana bölgesindedir. nüfusu 80 bin kadardır. ortasından firenze'den de geçen arno nehri geçmektedir. tıpkı floransa'daki gibi otantik köprülere sahiptir. tren garında polis beklese de yine de tekin sayılmaz. iti, uğursuzu, sarhoşu dadanır başınıza, dakika başı sigara isterler. çaresiz dönüşümlü uyunur.
    (bkz: floransa) (bkz: siena)
  3. italya'nın toscana bölgesinde bulunan mini mini şehirdir. lakin pisa kulesinin bulunduğu meydandan başka, fazla bir özelliği yoktur. kuleyi saat başı sadece 45 kişi gezebilmektedir, meydanda ayrıca gezebileceğiniz bir müze, kilise, vaftiz bölümü ve mezarlık bulunur. bol bol resim çekmek için ideal mekandır. özellikle uzaktan açıyı ayarlayıp sanki eğilen kuleyi tutup düzeltmeye çalışırmış gibi verilen poz olmazsa olmazlardandır.
    pisaya yapılan ziyarette unutulmaması gereken en önemli detaylardan biri gördüğünüz ilk restaurant a girip karnınızı doyurmanız gerektiğidir. lakin biz seçici davranalım derken 1.5 saat boyunca açık restaurant arayıp açlıktan ölür duruma gelmiştik. meydan dışında resturant yada fazla yaşam belirtisi yok çünkü şehirde.
  4. toscana'da bulunan küçük ama olağanüstü güzellikte ki şehir. floransa üzerinden trenle yaklaşık 1 buçuk saatte ulaşılır. şehirin en önemli alanı piazza dei miracolide yani mucizeler meydanı'dır. klişe fotoğrafların çekildiği ünlü yamuk kule bu meydandadır. pisa günü birlik geziler için ideal bir şehirdir zira mucizeler meydanı dışında görülecek fazla bir yer yoktur.
  5. kulesi dışında başka bir tane bile ilgi çekici özelliği olmayan, kulenin de ne kadar görmeye değer olduğu tartışılır ufak bir kent. floransa'dan batıya doğru sapınca beleş otoban var, numarası a11, 100 kilometre kadar gitmek gerekiyor. ordan sonra a12'ye girip kuzeye doğru yol alınca cote d'azur'a kadar gidersin.
  6. italya'da, toskana bölgesinde bulunan, mucizeler meydanı denilen yeri içinde bulunduran şehirdir. isminden de anlaşılacağı üzere, pisa kulesi bu şehirde bulunmaktadır. ayrıca, pisa katedrali ve vaftizhanesi ile birlikte, bu bölge, unesco dünya mirasları listesinde bulunur.
  7. (bkz: programme for international student assessment)

oecd tarafından 15 yaş grubundaki öğrencilerin hayata hazır oluş durumlarını inceleyen eğitim araştırması.

ilk olarak 2000 yılında uygulanmaya başlayan pisa projesine, türkiye 2003, 2006 ve 2009 yıllarında katılmış ve son sıralarda yer almıştır. ülkemizin bu projeye katılma amacı "belirli referans noktalarına göre ülkemizin eğitim alanında hangi düzeyde olduğunun, giderilmesi gereken eksikliklerin ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi ve bu sayede de eğitim düzeyinin yükseltilmesi " olarak belirtilse de son günlerde eğitim alanında yapılan değişikliklerde pisa verilerinin ne derece göz önünde bulundurulduğu önemli bir tartışma konusudur.

http://www.pisa.oecd.org/...
  8. 3 saat içinde şehir merkezinin tüm sokaklarını arşın arşın gezebiliyorsunuz. hiiç koca bir gün ayirmayin oralar için. yalnız ağır ağır, sokaklarında tek başına karanlık çökerken yürümek kadar da meditatif nadir şey vardır sanırım.

yerinizde olsam, havaalanı ya da tren istasyonundan lam rosso hattıyla pisa kulesinin oraya gelir, meydandan yürüyerek yoluma devam eder, yine tren istasyonunda gezimi bitirirdim. iste arada sokaklar gezilecek öyle.