• videolar

• görseller

• pilates
    • pilates
    • pilates
    • pilates
    • pilates
  1. piyasada barbara becker'in "pilates programı" adlı kitabı bulunmaktadır...içerisinde pilates'in geliştirmiş olduğu 400-500 hareketten yalnızca 14'ü yer alıyor...kitap güzel ve yararlı olmakla birlikte, acaba hareketleri doğru mu yapıyorum gibi bir kuşku da yaratmaktadır...
  2. pilavlı patates yemeği gibi bişey olsa gerek. olmasa daha iyi olurdu tabi.

edit: öyle değilmiş zaten yoga gibi bişeymiş, ben ne anlarmışım
  3. alman asıllı joseph pilates (1880-1967) tarafından ikinci dünya savaşı sırasında yaralı askerleri tedavi etmek amacıyla geliştirilmiş egrzersiz yöntemidir.
  4. sırf sözlük ahalisini bilgilendirmek için bugün kendimi thedude kişisiyle birlikte feda edip denediğim hede. dışardan görüpte " noolacak ulen bunları yapmakta, ben o kadar mekik çekerim" edalarıyla girdiğim dersin 10. dakikasında, beni doğuran bayan sağlık görevlisinin mahrumiyet yerini tersten gördüm. üstelik ders 1 saat sürecekti. kalan süre de yapamadığım hareketler ve sinirimin bozulmasıyla gülmem arasında gidip geldi.

ders çıkışı beli ağrıyan thedude kişisi dersi veren hocayla konuşmasından sonra anladık ki, bu hede erkeklere göre değilmiş efenim. erkeklerin kas ve vücut yapısı bu hareketlerdeki esneklik için uygun değilmiş (zaten ders sırasında uygulamalı olarak anladık bunu).
    ancak yapabildiğimiz kadar derslere gitmemiz bizim ve erimek bilmeyen göbeğimiz için uygunmuş. ben de hocamızın yalancısıyım.
  5. pilates bel ağrısı olan kadınlara doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir çünkü sırt kaslarını çalıştıran bir spordur. yurt dışında pilates, yoga gibi sporlar ücretsiz sunulurken ve kadın erkek katılımcıların yaptığı bağışlarla hem bu sporların herkes tarafından yapılması sağlanırken hem de bağışlarla aile içi şiddete maruz kalmış kadınlara, evsizlere ve yetimlere yardım edilmektedir. yoga ve pilates sadece spor değil, yaşam biçimidir çünkü. ancak türkiyede herşeyin olduğu gibi sosyetenin paralar döküp, hava atmak için yaptığı spor halini almıştır.
    bu arada pilates topu yerine pilates bandı kullanılarak yapılabilir ki band toptan çok daha ucuzdur.
  6. sadece bir topun üstünde taytla yuvarlanıp debelenerek yapılmayan, farklı sistemlere ve bu sistemlerin farklı hareketlerine sahip olan, kasları çalıştıran ve vücudu güzel bir şekle sokan saçmalık(!).
  7. yaşınız kaç olursa olsun yapılan esneme hareketlerinden dolayı bir kaç santim boy uzamasına sebebiyet veren hede.
  8. dışarıdan gözüktüğü kadarıyla vücudun kendi ağırlığından faydalanarak yapılan zayıf kalmış kasları güçlendirici ve dayanıklılık arttırıcı hareketler var. ne kadar anlamlı bilmiyorum ama aikido'ya benzetiyorum bunu.