• görseller

• performans ödevi
    • performans ödevi
  1. ödev adı altında çocuklara çektirilen işkencedir.
    bi performans ödevidir gidiyo yareppim. yazık daha oyun çağındaki çocuklardan her hafta on tane powerpoint sunum da istenmez ki canım. nasıl bi zihniyet ki bu? sanki ödevleri çocuklar yapıyo. biraz bizi düşünün yazık bu ablalara abilere de
    çocuklara değil bize çektirilen işkence diye değiştiriyorum ilk cümlemi..
  2. annelerin, babaların, marangozların, elektrikçilerin ödevi haline gelen ödevdir kendileri. ulan kendiniz yapın dicem de eski günlerim geldi aklıma, sustum. para vermeyin ama marangoza. babanızın arkadaşı falan vardır kesin. sorun ona bi. nasıl olsa bi boka yaramayan ödev bunlar. kardeşimden gördüm, değerlendirdim, beğenmedim. ha ben bi otorite falan değilim ki. ne bokum da yorum yapıyorum orası ayrı. ama siz yine de marangoza para kaptırmayın lan.

ek not: dönem ödevi gibi bir şey bu. mantık aynı. bilgiyse internetten araştır, projeyse birine yaptır. tek fark her dersten veriliyor sanırım bu ödev. bilemedim pek.

(o değil de, ek not ne lan?)
  3. yeni moda ödev şeklidir.zira ilk okula giderken hiç performans ödevi verildiğini hatırlamamaktayım.(verilsede benim için fazla sorun teşkil etmezdi sanırım, zira ders evde değil okulda yapılır örgütünün başkanı sayılırdım).
  4. ilkokul çocuklarına ödev verilmiyor denilip de performans adıyla el altından yaptırılan ödevdir.
  5. "yaw çocukların kapasiteleri sadece sınavlarla ölçülüyor bu ne biçim sistem" yakarışlarına karşı geliştirilen ölçme sistemi. dönem sonu not değerlendirilmesinde aşağı yukarı bir sınav kadar ağırlığı vardır. bu sistem ile, yazılı sınıvlarda başarılı olamayan öğrenciler, alternatif bir sistem ile başarısızlıklarını telafi edebilirler. şimdi, diyelim ki, noktalama işaretleri ile ilgili bir sınav yaptınız ve öğrenci düşük bir puan aldı. ama öğrenci derslerde noktalama işaretlerini yapabiliyor. aynı öğrenciye, noktalama işaretleri ile ilgili bir performans ödevi verirsiniz, öğrenci sınav stresi olmadan evde bu ödevini rahat rahat hazırlayıp gelir. böylece öğrencinin not ortalaması tekrar yükselir.

performan ödevi her ders için, 3 adete kadar verilebilir. böylece öğrencinin performansı daha güvenilir bir şekilde ölçülebilir.

tabi bu sistemde bir eksiklik vardır, o da velilerin başarı manyaklığı yüzünden öğrencilerin ödevlerini yapmaları. bu da snotun güvenirliliğini ve geçerliliğini düşümektedir. litfen öğrencilerin performan ödevlerini yapmayanız.saygılar, sevgiler. *
  6. bilgiyi öğrenmek yerine yazıcıdan çıkarma kolaycılığına yönelten, kopyala/yapıştır ulemasını kucağımıza verecek olan külfet.

demedi demeyin, bu nesil pek yakında buralarda olacaktır. 10. bilemedin 11.nesil performans ödevlerinden edindikleri kazanımları sözlük divanına sunacaktır.

bilmem tehlikenin farkında mıyız?
  7. olması gereken ödev, olması gerektiği gibi anlaşılamıyor ne öğrenciler ne veliler ne de öğretmenler tarafından. performans ödevi yazılıdan çok daha yeğdir. sayısı bellidir. teslim süresi hatta hazırlanışı planlıdır belli bir çizelge çerçevesindedir. şu an itibariyle çocuklara verilen ödevler ise bir sayfa fotokopiden ibaret. velilere işkence. etüt merkezlerinin türemesi performans ödevi sayesinde. ödevi yapmayan ya da yapamayan veliler etüt merkezine atıyor topu.

bir performans ödevinin nasıl yapılacağı öğretmen tarafından açıklanmalı. kesinlike çocuğun düzeyine uygun olmalı. teknoloji tasarımı dersi dışında çocuğu terziye marangoza yöneltmemeli.

bir kere düzgün yapılsa, öğrenci ve öğretmen bir kere olsun bu zevkin tadına varsa eminim ki hiç kimsenin başı ağrımayacak. çocuğun yetenekler,i ilgileri ve gelişimi ile ilgili en güzel bilgiyi verecek ödevler herkes için bir eziyet durumunda şu anda.

rayları değiştirmeden hızlı tren koyuyoruz kaza oluyor. öğretmen, öğrenci ve velinin okula bakışını değiştirmeden, sınıfları yapılandırmacı sisteme göre düzenlemeden, yaptım oldu mantalitesiyle yapılan değişikliklerin sonucu tren kazasından çok daha vahim olacaktır bilesiniz.
  8. din kültürü dersi için evde kartondan cami yapın getirin zihniyetidir. saçmadır zira o ödevlerin hiçbirisini çocuklar yapmaz, anneler-babalar abiler-ablalar yapar. küçücük çocuk ne bilsin karton kesip kubbe minare yapmayı!
  9. bilmediğim mantığını bir türlü çözemediğim ödev

çocukların her ders
    - hocam bana performans ödevi vericekmisiniz..
    + hmm höm pff vericez kızım azcık ilerleyelimde deyip geçiştirdiğim

müdüre sorduktan sonra :
    % hocam nedir bu performans ödevi ben ne yapacam bilemedim
    + mimar sinanın eserlerinden birini araştırıp getirsinler hocam..

ne performans ama peh ki ne peh