• görseller

  • perde takmak
 1. boyu uzun insanların üzerine kalan iştir,sadece evde değil okulda bile olabilecek durumdur.
 2. benim için anneanne tipi işkencedir. mırın kırın edince de "kele oğlum ne var kine perde dahmada, iki parmağanla aha şeyle şeyle attırıcın" der. sonrası malum tabii, ağrıyan kollar, yorulan vücut.. hiçbir zaman dediğin gibi olmadı ki anneanne.
 3. bir nevi sabır, irade ve dayanıklılık testi. hele iş bittikten sonra o küçük beyaz şeylerden birini atladığınızı görmek vardır ki, pencere açıksa aşağı atlamayı seçebilirsiniz.
 4. merdivende düşüp orasını burasını kırmaya göze alanların yaptığı eylem.
  aynı zamanda yeni evlilerin zevkle yaptığı şey.
 5. şu şekilde gelişen olay:
  perdeler kırışmasın diye çamaşır makinesinin sıkma iptal tuşuna basılır, perdeler yıkandıktan sonra o ıslak perdeler anne tarafından alınır ve biricik çocuğuna verilir; o biricik çocuk binbir itirazla o merdivene çıkar, ıslak ve ağır perdeleri güçlükle, kola giren kramplarla kornişe takar. hele ki o perdenin tersi düzü gibi bir olayı varsa ve perdenin tersi takıldıysa vay halinize. anne o perdeyi çıkarıp tekrar düzünü astırır valla. bu da tam kurtuldum denildiği anda kola yapılan işkencenin tekrarlanması anlamına gelir.
 6. perde takan kolun sürekli havada kalması nedeniyle önce soğuma sonra karıncalanma sonra da halsizlik hissetmesi ertesi gün de hamlamasıyla son bulan olay.
 7. ata sporudur.
  lâkin bu dalda diğer hiç bir ülkede çalışmalar olmadığı için olimpiyat arenasında gerektiği yere gelememiştir.
  perde takma sporu, şu aralar bahar temizliği sezonunun da açılmasıyla kültür ve turizm bakanlığının desteğiyle tanıtılmaya, kuşaktan kuşağa aktarılan, büyükten küçüğe devredilen bu spor dalı için şenlikler düzenlenmeye başlamıştır.
  özellikle turistik bölgelerde, animatörler tarafından tanıtılmakla beraber, odalardaki perdeler misafirler içindeyken değiştirilmekte
  turistlere bir sosyal aktivite olarak aşılanmaya çalışılmaktadır.
  eve gelen temizlikçilerin bile, evin çocuğunu bu konuda teşvik etmesi için gündelikçiler sendikası tarafından direktifler verilemektedir. (direktif diyince daha karizma oluyor)

  ayrıca bu atasporuyla aynı arenada boy gösteren yüksek yerlerdeki tozları almak da kültür ve turizm bakanlığı'nın ileri dönemlerde yapacağı girişimlerle tanıtılmaya çalışılacaktır.