• videolar

 • görseller

  • per un pugno di dollari
  • per un pugno di dollari
  • per un pugno di dollari
  • per un pugno di dollari
 1. sergio leone'nin kendisinin ve dolar triolgysinin '64 yapımı ilk filmi. bir yojimbo kopyası olan film, leone'ye ün ve hırsızlık ayıplamalarını, sinema dünyasına ise clint eastwood'u kazandırmıştır. $150k bütçeli film için, leone son çare olarak ellinci sınıf sikik amerikan dizilerinin oyuncusu clint abiyi filmde $6500 karşılığı oynatır. adam fena da oynamaz, ama daha sonra serinin ikinci filmini* çektikten sonra gerek kaprisli davranışları, götünün yerden metrelerce kavis yapması gerekse silik oyunculuğu ile kendisini iyi kötü çirkin de oynatmaz istemez, ancak film firmasının baskısı ile öyle yapmak zorunda kalır.
 2. western tarihinin en baba sahnelerinden birini içermektedir.
  filmin sonuna doğru clint eastwood bir demir levhayı zırh olarak kıyafetinin içine koyar ve ramon adlı belalısının önüne çıkar.
  aynı sahneyi geleceğe dönüş filminin 2. bölümünde, marty'nin üvey babası* jakuzi içinde hatunları bafilerken seyretmektedir.
 3. joe'nun* atından özür diletme sahnesiyle akıllara yer etmiş, muhteşem müziklerinin altında tabii ki ennio morricone dehasının imzasının olduğu western üçlemesinin ilk filmidir.
  diğer ikisine göre biraz daha zayıf gibi görünse de kendini defalarca izletebilecek potansiyele de sahiptir.

  "cebinde parası olan adam, barıştan yana olur."
 4. sergio leone'nin yönetmenliğini yaptığı, clint eastwood'un başrolde oynadığı vahşi batı trilojisinin ilkidir. akira kurosawa'nın yojimbo adlı filminin vahşi batı tarzında yeniden çevrilmesi olan film eastwood'u uluslararası bir yıldız yapmıştır.
 5. 200 bin dolar bütçeyle çekilip, 11 milyon dolar gelir elde eden sergio leone'ye özgü western'in en iyi örneklerindendir. ayrıca ennio morricone'nin sergio leone'nin üçlemelerinde ki müziklerini tarihin unutulmaz sayfalarına yazdığı filmlerden biridir.