1. içeri girmek çok zordur. ciddi diyorum.

sivil: kolay gelsin asker kardeş!
    asker: sağ ol...
    sivil: bi içeri girecektimde
    asker: neden?
    sivil: içeride bi arkadaşım var da onu ziyarete geldim.
    asker: olmaz kardeşim görmüyon mu millet gemi yapıyor. işleri aksatacan, bekle şurda iki saat çıkarlar şimdi.
  2. kısa dönem muhafız er olarak vatani görevimi icra ettiğim tesis.bir askerin düşmemesi gereken birliklerden biridir.az sayıda muhafız askeri çok nöbet kulesi ile çok görevi olan birliğin muhafız erleri günde 7-8 saat nöbet tutmakta,24 saat devriye ve hazır kıta hizmeti vermektedir.bütün bunlar yetmiyormuş gibi bir de son teknoloji ürününü süper kameralarla dört bir yanı izlenen tersanenin güvenliği pentagonve cıa'yı bile kıskandırcak düzeydedir.

hakkında yapılan eleştiriler biraz fazla olmuş kanısındayım.

tdi.'ye bağlı bir kamu iktisadi teşekkülü iken sürekli zarar edip üretim yapamayan tesis dzkk'ya geçtikten sonra donanmamıza yeni gemiler kazandırmakta, mevcut gemilerimize de bakım ve onarım hizmeti vermektedir.tersane sadece donanmamıza ait gemilere değil sivil gemilerde hizmet vermekte mesela tdi'ya ve istanbul bb'ye ait deniz otobüsleri ve vapurlar,kocaeli belediyesine ait gemiler vs. burada bakım ve onarım görmekte.ayrıca tesis atıl kapasitesinin bir kısmını özel şirketlere kiraya vererek değerlendirmektedir.

1999 yılında yaşanan körfez depreminde hasar gören gölcük tersanesinin yükünü,hafifletmek amacıyla dzkk'ya devri olmuştur.resmi adı istanbul tersanesi komutanlığı'dır
  3. türkiye'nin en büyük, avrupa'da yüzölçümü bakımından sayılı tersanelerinden biri 1970 yılında kurulduğundan beri kapasitesinin yüzde bilmem kaçıyla devlet eliyle işletilme işkencesi yaşarken deprem bahanesiyle bu kez ordu resmen bu tersaneyi işgal ediyor. çin gibi ülkelerle beraber askeri tersane sahibi dünyadaki sayılı ülkeden biriyiz.

tersanenin içindeki sulzer lisansıyla üretim yapan türkiye'nin "tek" gemi makinaları fabrikasının kapısına bu tarihte kilit vuruluyor. şu anda sipariş alamayacak kadar dolu, 2001 krizinin büyüyen tek sektörü gemi inşaatı , yurt dışındaki sipariş kuyruğundan nasıl sıfır makina bulur da inşa ettiğimiz gemiye takarız diye düşünüyor. türkiye'nin üniversitelerinde bir öğretim üyesi, hurdaya çıkan gemilerin makinalarını 2000'lerden sonraki egsoz emisyon değerlerine nasıl çekeriz diye düşünüp bir ürün üretiyor. halimize bak, elimizdeki fabrikanın kapısına kilit vurup eski makinaların egsozunu nasıl susturururuz "bilimi" yapıyoruz.

ordu tersaneyi işgal ediyor deyince duyan bu ülkenin askeri gemiye ihtiyacı varmış da bu tersanede şimdi onları üreteceklermiş sanar. o tersanede 175 bin dwt gemi üretilebiliyordu. hiç 175 bin dwt askeri gemi gören olmuş mu? şanlı türk ordusu işgal ettiği tersanenin havuzlarını özel sektöre kiralamakta beis görmüyor. burayı terk edip bu ülkenin sanayisine katkım olsun demiyor, koca tersanede işçilere top oynatıp türkiye'nin en büyük kuru havuzuna parasıyla ticaret gemilerini alıp onarttırıyor. türkiye'nin en büyük vinçleri bomboş dururken, 10 kilometre ilerisinde o vinçlerin yarısını dikip onunla daha büyük gemiler üretebilmek için birileri paralar saçıyor.

deniz kuvvetleri a.ş. iyi günler diler.