merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

pekmezin faydaları

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. pekmezin yararları sayamayacağımız kadar çoktur.
    hamileler ve çocuklar için bulunmaz besin kaynağı olan pekmezin "thiamin", "riboflavin" ve "demir" açısından baldan daha zengin olduğunu araştırmalar ortaya koyuyor.
    1 kg üzüm veya 200 gram pekmezin, kalori açısından 1150 gram süte, 300 gram ekmeğe veya 350 gram ete eşdeğer olduğu belirtiliyor.
    özellikle üzüm pekmezinin içinde doğal olarak bulunan glikoz ve früktoz, vücudumuzda hemen emilerek kana karışır ve metabolizmada enerjiye dönüşür.
    bu doğrultuda şunu söylemeliz ki; sabahları içeceğimiz iki yemek kaşığı pekmez, herkes için çok değerli ve çok önemli olan 2 mg. demir, 80 mg. kalsiyum ve 58 kcsal enerji ihtiyacımızı karşılayacaktır.
  2. sabah 6'da uyandırılmış bir genç bünyeyi yendikten sonra duvara tırmanabilen bir organizma haline getirebilir.
  3. sulandırın, buz ekleyin ve için, hem faydalı hem de serinleticidir. bebeklere de günde bir kaşık verilemesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. burayı dinle! doktor diyor ben değil.
  4. çocuklara kafaları basana dek sulandırıp, kola diye yutturabilirsiniz, berbat koksa da faydalıymış, kan man olayları, pembe yanaklar sonra...
  5. sakın sakın olmuşken en iyisi olsun diyerekten iki su bardağı saf pekmezi içmeyin de. ben yaptım kendimden biliyorum ııyykkk
  6. 12 saat dahi uyusa uykuya doyamayan, uyandığı ilk iki saat ölü olan bünyeyi canlandırır.
  1. 1