1. her babayiğidin harcı değildir. patronun istemiş olduğu herhangi bir şey karşısında kesin tavır koyarak "hayır" demek zor iştir. hele ki patronunuz karşı cinsten ise.

misal benim patronum kadın. iş yerinde bulunan tek erkek benim. kamil abiyi saymıyorum. hayır erkek olmadığı için değil ofis içerisinde olmadığı için. yoksa kamil abi tam bir erkektir. neyse konuyu dağıtmayalım kamil abinin hanımı düşünsün bunları. evet benim patronum kadın ve iş yerindeki tek erkek ben olduğum için, iş tanımımın dışında kalan tüm işler için de beni kullanıyorlar.

diaze ampul patladı, diaze arabamı çeker misin?, diaze musluğa bir baksana, diaze çöp birikmiş atar mısın? şaka değil gerçek bu ofis boy, vale, teknik destek, amele ve tesisatçı şeklinde çalışıyorum. bu işler için ayrı ücret alsam aylığım şu an aldığımın 3 katı olur şerefsizim. ama patrona hayır diyemiyorum. hayır bi de seslerini kıvırtıyorlar diazeeeee! sanırsın soyunmuş, yatakta çıplak beni bekliyor! odanın kapısını açınca panter desenli donuyla sevgili patronum bana gel gel yapacakmış gibi. ama nerde diazeeee tuvaalet tıkanmış, yuh artık ama ya.

bu tür işleri de ben yaptığım için bu sefer asıl işlerim gecikiyor o zaman diğer patron devreye giriyor, diaze, işleri sallıyor musun kuzum? bak kuzum! kinayeye bak, şimdi evet desen değil, hayır desen e niye gecikti o zaman? al sana iki ucu boklu değnek. tesisatı hallettim desem utanıyorum, arabanmızı çektim desem kaç dakikanı aldı ki oluyor. lan iyice bunaldım ha! hiç bir boklarına hayır diyemiyorum bu çifte belaların.

geçen gün biri aldı beni evine götürdü, bmw arabasıyla. giderken bende ne hayaller, koltuk altımı koklamalar falan, çorabım kokuyo mudur diye düşünüyorum, iyi ki temiz don giymişim falan diye dua ediyorum. eve gittik direkt duşa soktu beni yenimle ellerim titriyor sonra bi baktım küvette "miles", bizimkinin labrador köpeği! yıkar mısın dedi? keselerim bile diyiverdim. 3 saat it yıkadım ya 3 saat. lan dingil hayır desene. ama yok diyemiyorum.

gerçi düşünüyorum patron erkek olsaydı da yapar mıydım bunları? evet yapardım geriyim lan ben tam geri!
  2. bu sözü söyleyebilmek için bir iki ton toshack gerekir . ancak zaman zaman hayır demenin gerekliliği de hissedilir çünkü patronun her uygulaması doğru olmayabilir . bizim işyerimizde patron olmasa da yöneticimizin başlarda isteklerine uyduğum bazı uygulamalarda mağdur olup işyerinde huzursuzluk yaşadığım kısa bir zamandan sonra her denileni yapmadığım gerektiği zaman hayır deyip karşısında durduğum bazı durumlardan sonra işyerinde daha mutlu olduğum kanıtlanmıştır .
  3. dünyanın en zor eylemi.

tabii ki her insanın kendi kendisinin patronu olduğu düşünüldüğünde..

insanın kendisine hayır demesi..

durması gerektiği yeri bilmesi..

zor çok zor..
  4. profösyonel bir iş yerinde çalışılıyorsa bal gibi de denebilecek durumdur. yapılan işlerin parası evet onun cebinden çıkar ama altında sizin de imzanız olan işler yapılmaktadır iş yerinde, eğer yaptığınız işlere güveniyorsanız bal gibi de dersiniz hayıt bu böyle olacak diye, ama başka türlü hallerde iş değişir, patronun çevresinde yalakalar varsa ve siz de işinizi kaybetmek istemiyorsanız denemez olur o hayır, ama diyebilmek gereklidir,
  5. - eleman! raporu bitir, fotokopileri çek, ssk primlerini yatır, temizliği yap, kediyi besle. hepsini pazartesi sabahı masamda görmek istiyorum. kedi de dahil.
    - hayır!
    - ne?
    - ...lısı. hayırlısı. eheh.
    - boş durma.