1. ihtiyaçların karşılanması için paranın yerine eski usul takas siteminin yada diğer "değişik" sistemlerin geçtiği bir dünya. değişik olanlar ilgi alanım değil.

şimdi bunu doğal olarak günümüze uyarlamak zorundayız. diyelim parayı kullanmaktan vazgeçtik ama düşüncesinden kurtulmak çok zor gibi geliyor bana. çünkü hayatımızı hep paraya odaklı yaşamışız ve emeğe, mala vs. değer biçmek için bir numaralı argümanımız olmuş.

ben paranın olmadığı dünyada yine de liberal ekonomiden yanayım, bu yüzden takas sistemi üzerine kafa yoruyorum.

takas için kullanacağımız sahip olduğumuz şeylerin değeri daha önce parasal olarak belirlenmiş durumda ve biz bunları takasta kullanırken sürekli olarak parasal karşılıkları üzerinden düşünmek zorunda kalacağız. bu uzunca bir süre böyle olur ve eşyanın, emeğin değer olarak hangi eşya yada emek edeceğinin bilinmesi uzunca bir zaman alırdı.

seri üretim muhtemelen ortadan kalkardı. çünkü en basitinden stok yaparak kurlar üzerindeki değişimlerden kâr elde etmek gibi bir düşünce ortadan kalkardı. dünya üzerindeki mallar delice üretilip müthiş bir arz oluşturup sonra hiç bir zaman yeterli olmayan talebi körüklemek için reklam ve finansman pompalama (özendirme, kredi kartı, faiz) sistemi ortadan kalkardı, üretim gerçek ihtiyaca göre yapılırdı. üretenler ellerindeki malları takas ederek ihtiyaçlarını karşılayabildiklerinden mallar gerçek değerlerini bulur ve kaynakların israfı büyük ölçüde ortadan kalkardı.

faiz vb. gelirler ortadan kalktığından geçinmek için tek yol çalışmak, üretmek olurdu. mecburen istihdam artışı.

herhalde endüstri, moda, lüks tüketim, popüler ikonlar ortadan kalkardı. çünkü insanlar gerçek ihtiyaçlarına yönelirdi.

ben olumlu olabilecek yönlerini düşünerek yazdım çünkü para konusunda stresli bir gün yaşadım, bunları yazınca biraz olsun rahatladım. hayal kurmuş gibi. bir dünya handikapı da vardır illaki parasız bir dünyanın.
  2. zor bir dünyadır.

para olmazsa gazoz kapağı falan olabilir belki (bkz: fallout)

hayalperest arkadaşlarımız farkına varamıyorlar ama kimse parayı sırf kıllık olsun, ulan çalışanları nasıl ezeriz v.s. şeklinde icat etmediler.

para bir ihtiyaçtan doğmuştur. önce likiditesi yüksek olan değerli madenler falan kullanılmaya başlandı. yine böyle bir durum olsa hepimizin kuyumcu sarraf falan olması gerekirdi.

adama yaptığım ev karşılığında bana vermeye çalıştığı 3 ton çileği kıçıma sokacak halim yok. çilek dediğin 3 güne bozulur. napiyim o kadar çileği? velev ki bozulacak bi şey olmasın 3 ton buğday olsun. ulan 3 ton buğdayı neremde sakliycam? onun için bir de silo mu yapmam lazım kendime? para vereydi iyiydi.

ha diyorsunuz ki "mal sen olayı anlamadın" e nedir olay? tavsiyeniz nedir? herkes kendi ihtiyaçlarını mı üretsin? bilgisyar üretebilen varsa beri gelsin o zaman.

yok herkes ürettiğini sonuna kadar paylaşsın mı? e iyiymiş. ben müzik edebiyat falan üreteyim o zaman. fikir üreteyim? akşama kadar yatayım. bacım sen de masaj hizmeti ver. şöyle omuzlarıma omuzlarıma oooh. domatesi de herkes her şeyini paylaşsın diyen arkadaş üretip önüme koysun.

domateslerim karpuzlarım yeterli miktarda gelmezse ağzınıza sıçarım ama haberiniz olsun.
  3. böyle bir dünya bir zamanlar vardı.o zamanlar para yoktu.her yer yeşillikti.ama sanırsam takas vardı.lidyalılar geldi mertlik bozuldu.
  4. paranın olmadığı ancak onun yerini tutan başka bir şeyin muhakkak olduğu ve kapitalizm ile emperyalizmin de tam da bugünkü gibi var olduğu bir dünya. paranın olmadığı bir dünya. insanoğlunun yaradılış gerçeğine aykırı olamayacağı kesin. hakkın yeneceği, kiminin sömürüleceği bir dünya olacağı da muhakkak. ve bizler o dünyada, yine bir yerlerde x'in olmadığı bir dünya diyecektik o dünyada.
  5. benim ütopyamda bulunan dünyadır. her şey daha güzel olurdu para olmasa belki. insanlar birbirlerini sırf "o" olduğu için severdi. kompleks azalırdı. statüler olmazdı, ayriyetten statülerin getirdiği ayrımcılık da olmazdı. insanlar mutlu olurdu yahu. çünkü; paranın olmadığı şu ütopik dünyada insanların içini hırs kaplamayacaktı. hırsın getirmiş olduğu iç savaşlar da meydana gelmeyecekti. "saf sevgi" kavramı, çoğu insanların işine işleyecekti belki de..

ama şimdi.. saf sevgi? çok zor.
  6. ütopya ötesidir.bir yerde kendinden habersiz insanların istediği dünyadır.evet kendinden habersiz dedim.çünkü insan budur.karşılıksız hiçbir şey yapmaz.doğası gereği bencildir.
    paradan önce ne vardı? takas.değiş tokuş.yani yine bir şey alıyorsun verdiğinin karşılığı olarak.gördün mü bak.hep bencillikten.huyumuz kurusun.