merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

otobüste oturacak yer seçmek

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. psikolojik bir durummuş galiba tekli koltuk,en arka,şoför yanı,şoför arkası hepsinin ayrı bir izahı varmış bana kalsa otururum tekli koltuğa bakarım rahatıma.
  2. psikolojik midir orasını ben bilmem..ama üniversitede okuduğum yıllarda oldukça sık yaptığım bir şeydi..evet, mümkünse tekli koltuk olsun derdim ve evet mümkünse şöför arkası..ama psikolojik olmaktan ziyade tekli isterdim çünkü yanıma oturacak kişiyi bilemediğim için mümkünse yalnız olmayı tercih ederdim.şöför arkası isterdim o da sıcak havalarda şöför çoğu zaman kapıları açar bir şekilde kendi olduğu mekanı serinletirdi biz de sebeplenirdik...ha tabii asıl en önemli kriter de güneşin gelmediği tarafı seçmekti ki bu otobüse bindiğini saate ve yöne doğru sürekli değişkenlik gösterebildiği için yolculuk esnasında bile gözüme kestirdiğim diğer bir yere zıplayabiliyordum..
  3. çoğu insanın(ben dahil olmak üzere)yaptığı şeydir. özellikle cam kenarına ve yanı da boş olan yerlere oturulmaya çalışılınır ki insanlar değmesinler, dışarıyı rahatça seyredebilip hayallere dalabilsinler.
  4. otobüste oturulabilecek birden fazla yer olduğunu gösteren eylemdir...

seçim yapmam gerekirse şoförün arkasındaki sırada en arkanın bir önündeki koltuğun cam kenarı tarafını tercih ederim. üniversite yılları boyunca bu koltuğa oturmak için her sabah 15 dakika yürüyüp ilk durağa giderdim.

(bkz: her sabah aynı otobüse binmek)
  5. genelde otobüse ilk binenlere tanınan ayrıcalık. zira en fazla seçenek onlara sunulur. otobüse binildiğinde otobüsün hepsini boş gören insanın aklından binbir tane soru geçer.

-sağ taraf mı olsun sol mu?
    bunun cevabı eğer hava güneşli ise, güneşin ısıtmadığı taraf olur. ileri görüşlü bir otobüs yolcusu yol boyunca otobüsün geçeceği konumların doğu-batı doğrultusunu irdeler, saatten de faydalanarak yolculuğun genelinde güneş almayacak tarafı tespit eder, yerleşir.
    taraf seçme konusundaki diğer bir kriter ise otobüsün ilerleyen duraklarda kalabalıklaşıp kalabalıklaşmayacağı. zira otobüsün içi tenhalaşmadan inilecekse, otobüsten inmek eziyet olmasın niyetiyle kapının bulunduğu tarafa oturmayı tercih eden kullanıcılar da olabilmektedir.

-ön taraf mı olsun, arka taraf mı?
    bu sorunun cevabı da kişinin yaşıyla orantılıdır. yaşı geçkin ve kimseye yer vermemesine "aa ayıp" gözüyle bakılmayacak kimseler ön taraflara oturmakta bir sakınca görmezler. genç, yorgun, kimseye yer vermek istemeyen, uykusu olan kullanıcılar ise hızla arkaya doğru ilerler. çünkü "yaşlı kimseler arkaya kadar ilerlemeden yer bulur" teorisini savunurlar, bu konuya bir anti-tez geliştirenler de vardır ki onlar da şöyle düşünürler: "yaşlı kimseler yer bulmak amacıyla otobüse hışımla dalar, en ön tarafı pas geçerek orta taraflarda oturan yolcuları tedirgin ederler." bu sebepten otobüsün en ön tarafına oturanlar da vardır.

-ters yön mü düz yön mü?
    bu konuda genelde insanın mide hassasiyetleri, baş dönmeleri birincil kriter olup yaşlı kimseler mutlaka düz oturmak isteyecektir. bu sebepten ters yönde oturanların yaşlı kimselere yer verme hususunda "zaten buraya oturmayı tercih etmeyecektir" düşüncesiyle hareket ettiği de görülmüştür. tüm bu iki yöne alternatif olarak yan giden koltuklar da otobüslerimizde mevcuttur.

-cam kenarı mı koridor tarafı mı?
    uzun ve rahat bir yolculuk tercih eden kesim cam kenarlarına göz dikerken, "nasılsa 2 durak sonra ineceğim" düşüncesiyle hareket edenler koridor tarafındaki koltuklara yığılmaktadırlar. öyle ki kimisi koltuğa tam oturmaz, ucuna ilişiverirler.

benim şahsi fikrimi soracak olursanız, arka taraf / cam kenarı / ters yön / sol taraf üçlü özelliklerine sahip olan koltuktur ki dörtlü karşılıklı grup koltuklarını değil, ikili olan grubu seçerim ki sebepleri son derece karmaşıktır.
    ayrıca (bkz: otobüste ayakta duracak yer seçmek)
  6. bunu alışkanlık haline getirirseniz yarım saat geçer, sizden sonra durağa gelenler biner gider ama siz* sap gibi halen uygun bir otobüs bekler durursunuz.
  7. otobüste yer bulabilmek için adam dövmeyi göze alacak kadar çaresiz duruma düşüldüğünde geçeceğini umduğum bindiğim önümde binmediğim arkamda durumu.
  1. 1