• videolar

1. fyodor khitruk harikası bir kısa-çizgi film. aynı isimde bir film de varmış zannedersem. fakat bu ostrov ile ilişkili midir, bilemiyorum. izlemek lazım onu da.

neyse... türkçe karşılığı ada olur bu kelimenin. minicik bir kara parçasından oluşan bir adada mahsur kalan adamın öyküsü vardır içerisinde. aslına bakarsanız son derece sembolik bir kurguya sahiptir. komünizm-liberalizm karşılaştırılması olarak görülse de pek çok kişi tarafından; bence farklı bir okuma yapmak mümkün bu çizgi filmde.

ben, çok daha başka şeyler gördüm. mesela, rimbaud'nun esrik gemisini gördüm. mikrokozmos-makrokozmosu gördüm. insan haklarını gördüm. kendimize ait biricik dünyalarımıza, dünyanın nasıl tecavüz ettiğini gördüm. ötekileri gördüm, biz'i gördüm... insanlığın ve insanın dünya üzerindeki tarihinin bir yansısını gördüm. gördükçe de ıssız bir adaya düşmek geldi içimden. merak edenler için söyleyeyim; yanıma alacağım üç şey: sigara, müzik ve kitap olurdu, eğer ki olabilseydi böyle bir mucize.

neyse... izlemek kesinlikle şarttır. geç kalmamanız için, videoyu elbette burada paylaşacağım. ne kadar da düşünceliyim diiiğğğ miiiğğğ?

http://www.youtube.com/...