• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  • görseller

• osman bölükbaşı
    • osman bölükbaşı
  1. siyaseten ayar vermek ne demek herkese öğreten, tokat gibi cevapları ile ünlü politikacı. 50'lerde kırşehir'den adnan menderes'i çatır çatır yenerek milletvekili çıkan, ve menderes'in yıllar sonra büyük bir hataydı diyeceği, kırşehir'in ilçe yapılmasına neden olan efsane insan. millet partisi, cumhuriyeti millet partisi ve de cumhuriyetçi köylü millet partilerinin genel başkanlıklarını 1950-1960 arası kırşehir milletvekillikleri, 1961-1973 arası da ankara milletvekili olarak tbmm'de bulundu. 1911-2002 yılları arasında yaşadı.
  2. "türkiye'deki bütün sektörleri tetkik ettim. en büyük kazanç sağlayanın din ticareti olduğunu tespit ettim." ve türk siyasetçiler için söylediği "bunların bakiresi bile genelevden emeklidir." şeklinde güzel nükteleri bulunan siyasetçidir.
  3. 1950'de kırşehir'den millet partisinin milletvekili olarak çıkan, laikliğe aykırı politika üretiyor gerekçesi partisinin 1953 yılında kapatılması üzerine cumhuriyetçi millet partsini kuran, o yılki seçimlerde yine kırşehir' den milletvekili çıkan nancy üniversitesi matematik bölümü mezunu insan. kırşehir' in onu 2.kez milletvekili seçmesi üzerine dp çareyi kırşehir' i ilçe yapmakta buldu. ee,ne de olsa demokraside çareler tükenmezdi.ayrıca iyi bir hatip ve ayar üstadıydı.
    meclis tartışmalarından birinde bir milletvekilinin "sen de erkek misin be?" demesi üzerine "ben erkekliğimin zekatını versem sen bile erkek olurdun" demiştir. diğer güzel sözleri de aşağıdadır. buyrun keyifle okuyunuz.

-eğitim cehaleti alır, eşeklik baki kalır.
    - siyasi hayatımda beni en çok üzen, ne zaman konuşmaya başlasam ismet paşa'nın kulaklığını çıkarıp masaya koymasıydı.
    - (günümüz siyasetçileri için) 40 yillik kaşar bunların yaninda bakire kalır.
    - (günümüz siyasetçileri için) bunların en namuslusu genelevden emeklidir.
    - (halka hitaben) sizin harmanınız büyük de, taneniz çıkmıyor. burada beni dinlerken aşka gelip rahman'ı alkışlarsınız, sandık başına gidince şeytana sarılırsınız.
    - (işadamlarına hitaben) ah benim aslan görünüşlü, tavşan yürekli büyük sermayem!
    - (yurtdışında 'atalarınızın viyana'da ne işi vardı?' sorusuna cevaben) haçlı seferleri'ne iade-i ziyaret!
    - (türkiye’nin hiçbir vilayetinde yüzde 3’ten fazla oy almayan bir partiye mensup milletvekilini iki seçimde de seçen kırşehir’in, bir içtimai ve siyasi bünye itibariyle anormallik göstermekte olduğunu inkár etmek mümkün değildir, evet biz açık konuşuruz’ şeklinde konuşan adnan menderes'e cevaben) vilayeti kaldırdınız, bizi de kaldırın da zulmünüz tamam olsun.

1913 yılında doğmuş, 6 şubat 2002'de vefat etmiştir.
    kaynak: vikipedi, ben ve bi arkadaş
  4. 1948'de millet partisinin kurucularındandır. 1949'da ismet inönü'ye ve celal bayar'a komplo kurmak yüzünden tutuklansada kısa sürede suçsuzluğu anlaşılır ve serbest bırakılır.
    1950 yılında yapılan genel seçimlerde partinin tek milletvekili olarak tbmm'ye girer ancak millet partisi laikliğe aykırı politikalarından dolayı kapatılır, bunun üzerine osman bölükbaşı 1954 yılında cumhuriyetci millet partisini kurar ve 1954 yılında kırşehir`in bütün oylarını alarak tekrar tbmm'ye girer demokrat partinin kırşehiri nevşehire bağlı ilçe yapmasıyla hükümete sert mualefet eder ve tbmm'ye hakaretten tutuklanır.
    aynı zamanda halk tarafından anadolu fırtınası lakabıyla tanınan eski siyaset adamıdı.r
  5. gerçekliğine emin olamadığım şehir efsanelerinin üstadır. büyüklerin anlattığına göre (onların yalancısıyım) osman bölükbaşı ile ismet inönü ve ismet inönü nün torunu bir seyahat için uçaktadırlar. torun anadoluda bir köyün üzerinden geçerken "dede aşağıya para atalım da köylüler sevinsin" der. bölükbaşı da hemen lafa karışıp " dedeni atalım da bütün türkiye sevinsin oğlum" der.