1. seçimlerin yaklaşmasıyla nerenin ortanın solu olduğu anlaşılmaz durumdadır,o yüzden bir sayı doğrusundaki sıfıri orta kabul edersek mutlak değerce chp ve mhp eşit olur,işte mhp ile chp yi bir kefeye koymak isteyip de bahane arayanlar icin çözüm,ayrıca bu da kesmezse ortanın sol üstü de olunabilir
  2. çıkarları asla ortak olamayacak emekçiler ile burjuvazi arasında bir seçim yapamayanların uydurduğu şey..sebebi ise basit: her iki tarafa da yaranma isteği..bir de emekçilerin tek ve gerçek temsilcisinin ancak sosyalistler olabileceğini , halka bazı göstermelik haklar vererek gizlemek, dolayısıyla ülkedeki sistemin devamını sağlamak..
  3. sanıldığının aksine bülent ecevit'in değil ilk kez ismet inönü'nün ortaya attığı teoridir. kökü solidarizme ve aslında atatürkçülüğün esası olan sosyal faydacılığa dayanır. sonraları kavramın kendisi yine bizzatihi ismet inönü tarafından yükselen tipve öğrenci hareketlerini etkisiz hale getirmesinde kullanılan bir argüman olmuştur. hatta kavramın bu yeni içeriğiyle beraber o dönemler chp adalet partisiyle iyice yakınlaşmıştır. bir nevi yükselen ve hiç umulmadık şekilde halktan da destek bulan marksist söyleme karşı ittifaka gerekçe olmuştur yeni ortanın solu söylemi.
  4. bilindiği gibi bülent ecevit'in değil ismet inönü nün ortaya attığı ilkedir. çünkü bu kavram, chp kervanını "merkezciler" ve "sağ kanat" şeklinde ikiye bölmüştür. dönüm noktasıdır yani bir yerde. işte bu noktada inönü kendi görüşlerine ters düşen yeni yönetimle uzlaşamadığından meşaleyi, ecevit devralmıştır.
  5. dünya siyasi literatürüne soktuğumuz gurur duyulası muz ortalarımızdan. o dönem yaşanan gazı almak için yapılmış pragmatist sıçmıklarımızdan biri.