1. çocukluğumun vazgeçilmez hastalığı.uyumak istersiniz uyuyamazsınız, düşünmek istersiniz o da olmaz tv izleyemezsiniz. içinizden ağlamak gelir bir sabır edersiniz iki sabır edersiniz üçüncüde tutamazsınız boşalırsınız. diş acısı kadar acı bir ilettir.
 2. dört kutu antibiyotiği bitirmeme neden olan, 5-6 gece ağrısından uyuyamadığım,15-20 gün hayattan kopartan, kafamı yastığa koyduğum an ağrısını iki katına çıkartan, olayı abartıp dişleri de ağrıtabilen lanet hastalık.
 3. gerçek adı otitis media olarak bilinir.

  genellikle denizden ve havuzdan kulağa kaçan bir mikrop ortada da bir müddet kaldıktan sonra iltahaplanmaya başlar. kulak hafif ağrılarla şişer ve ardından kaşınarak sancılanır. kulağı bildiğimiz kulak çubuğuyla sık sık temizleyen insanlarda daha çok görülür. temizlenen yere mikrop daha çok gittiğinden midir nedir bilinmez. uğuldamaya başlar içinden akıntılar gelir yada gelmez ama hep geliyor gibi hissedilir. bir doluluk ve sis vardır içeride hava kapalı ama yakıcı şekilde güneşlidir. tatlı tatlı kaşınır. eğer hafifse damla yoluyla iltahap patlatılır ve geçmesi beklenir. ayrıca hiç bir eczane sana sadece damla vermez mutlaka antibiyotik alman gerektiğini söyler. bilinmelidir ki herşey için antibiyotik kullanmak insan direnci için kötüdür... damlanın direk ismi bilinip istemenmesi gerekir ki, niyesi eczacıyı ilgilendirmesin. tedavisiz yani ilaçsız bir kulakta hafif bir şekilde altlatılmışsa diğer kulağa daha fazla ağrı ve iltahapla geçmesi muhtemeldir. burun çekme ve yutkunma esnasında ıslık sesini bile çıktığı organdır bu hasta kulak...

  orda bir köy var uzakta şakısını söyleyerek unutulması gereken acıdır.
 4. bu iltihap azdığında eski sevgiliyi gördüğünde hissedeceğin acıya çok benzer şiddette acı verir.
 5. akut ve kronik olmak üzere 2 çeşidi olan orta kulağın bakteriyel veya viral enfekiyonu. üst solunum yolu enfeksiyonuna sekonder olarak yada tek başına gelişen ve her yaşta görülebilen bir enfeksiyondur. östaki borusunun yetişkinlerle göre boyu ve pozisyonu dolayısıyla 3 ay ila 3 yaş arası küçük çocuklarda daha çok görülür. ilk şikayet şiddetli kulak ağrısıdır. işitme kaybıda olabilir.

  akut otitis media tedavi edilmezse kronikleşebilir.

  ayrıca, (bkz: otitis externa) ve (bkz: otitis interna)
 6. kızıl geçiripte antibiyotik olarak iğne kullanmayı reddetmişseniz bir sabah kulağınızın içinde bir havaalanı varmış gibi seslerle uyanmanıza sebep olan hastalıktır. akabinde anne baba ne olduğunu çözememişken dedeye haber verilir, apar topar kbb'ye gidilir. doktor biraz daha geç kalsanız kulağınızda çok hasar olacağını söyler, kızıl olduğunuzda yemediğiniz iğneleri daha büyük acılarla yemek zorunda kalırsınız.
 7. genellikle yaz tatilinde kişinin yakasına yapışan, haftalarca yataklarda yatıran, yemeden içmeden kesen, ten rengini gözardı ederseniz etiyopyalı sayılmanızı makul kılacak derecede zayıflatan, zaman kavramını unutturan hastalık. öyle beterdir ki, gel zaman git zaman on adım atabilmenize annenizi sevinçten ağlatır. üniversiteyi kazandığınızı yattığınız yerde öğrenir, haberi veren babanız ve anneniz sevinçten ağlarken siz marihuana etkisindeymişçesine alık alık bakarsınız. iyileştiğinizde zavallı vücudunuzun ani ve aşırı kilo kaybından vıcık vıcık olduğunu keşfedersiniz; ama gene de iyileşmenin mutluluğunu hiçbirşey gölgeleyemez...
 8. damdan düşen anlar, sabaha kadar elli sayfa yazı yazılsa nafile anlatılamaz bu lanet ağrı.
  çekilen acıların günahlara keffaret olduğuna inananlardansa insan bu ağrı karşılığında cennete göz kırpabilir.