1. orospu: ufak bir bedel sonrasında elde edilebilecek,ihtiyaçlarınızı büyük ölçüde karşılayan kolay bulunabilen sizi bir süreliğine mutlu kılan kişilerdir.

  kaşar:her yerde bolca bulunan ,çoğu zaman bedava elde edilebilen ihtiyaçlarınızı tam karşılamasa da iş görür diyebileceğimiz kolay soyunabilen kişilerdir.
  (bkz: şahsi görüş)
 2. biri para karşılığında -bazen- mecbur olduğu için yapar.
  diğeri yani kaşar, ücretsiz takılır. kamuya açıktır. bir iki güzel söze pozisyon alabilir. olur öyle.

  ama bunlardan beteri vardır ki kendi kafasına göre insanlara "orospu, kaşar, yelloz, motor" gibi sıfatlar koyan mahluktur. insan değil.
 3. orospu yenmez, kaşar yenir. orospulu tost olmaz, kaşarlı tost olur. tek yakınlık bazen orospu kaşar gibi kokabilir. benzer yanları az farkları çoktur.

  anında gelen edit: ortada erkek olursa orospulu tost olur.
 4. orospunun ne yapacağı bellidir;yapacağını profesyonelce ve görev bilinciyle yapar,o yüzden daha az tehlikelidir.kaşarın ise ne yapacağı belli olmaz;her an oyuna gelebilirsiniz,dikkatli olmakta fayda vardır.
 5. orospuluk kaşarlıktan daha iyi bir zanaattir. sonuçta çalışıp karşılığını alıyor. iş yapabilme yeteneğine enerji denir * . kaşarları orospuluğa teşvik etmek gerekir. sonuçta çalıştığının karşılığını almalı kişi.
 6. orospu kamusal bir sıfattır, kaşarsa duruma, yere, zamana göre biçilen bir sıfattır. ayrıca kaşar sıfatını kimse sahiplenmek istemez.