• isle of dreams
  • görseller

• organ bağışı
    • organ bağışı
    • organ bağışı
    • organ bağışı
    • organ bağışı
  1. çoğu zaman öldükten sonra ya da nadiren yaşıyor halde iken birinin organlarının tamamını ya da bir kısmını başka birinin sağlığı için bahşetmesi, bağış etmesi.
  2. gerçekleştirmek istediğim eylemancak organlarımı bağışladığımda organ mafyası peşime takılıp organlarım için beni öldürmek ister mi diye düşüncelere sahip olduğum insanlık örneği
  3. türk insanının bir türlü yanaşmaması sonucu bir çok körpecik gencimizin hayatının zehir olmasına neden olan olgu. halbuki ölü bir kimsenin vücudundaki organlar toprağın hiç bir işine yaramaz. ne insanlar umutlarını o toprakta çürüyecek olan organlara bağlamışlar haberiniz var mı? başka insanların umutları, hayatları, sağlıkları, mutlulukları sizin için bu kadar kolay harcanabilir mefhumlar mı?
  4. dün akşam izlediğimde çok feci bir şekilde içimi sızlatan, saatlerce üzüldüğüm bir organ bağışı vakkası kaderin cilvesi bu olmalı dedirtiyor insana.hiç tanımadığın milyarlarca insan arasından bir tanesi gün geliyor senin bir parçanı taşıyacak senin sayende hayatta kalacak.bu mevzu öyle derin ki üzüntü ve mutluluk bir arada ,çok fena bir duygu karmaşının içine gömüyor insanı.dün akşam haberlerinde sevgilisi tarafından barışma teklifi kabul edilmeyen bir gencin intiharının sonucu çok garip bir olay ile insan karşı karşıya kalıyor.söz konusu gencin aşk acısına dayanmayan ve seven kalbi başka bir insanın ,seven bir genç kızın bedeninde atmaya başlıyor.biri çok sevdi, karşılık alamadı ,çok bunalımlı bir dönemden malesef geçemedi ve hayatını feda etti diğeri ise yorgun kalbi ile çok seviyor hayatta kalmak istiyor ama kalbi yetmiyor.tabi aşkın kendisi yada sevgi olayı beyinde bitiyor orası muhakkak ;ama insan acı çekince hepimiz biliriz insanın yüreği sızlıyor beyni değil .organ bağışı olaylarının sonuçları da kaynakları gibi insanın hayat ne garip demesine neden oluyor.intihar eden uğur keser'in sevgi dolu ama aşk acısı çeken kalbi bu sefer hale erdem'e yine sevgi dolu ama bu defa aşk acısı çekmeden yaşayacak.daha geniş bir bakış açısıyla ,bir insanın öldükten sonra yapılabilceği paha biçilemeyen son şey olmalı.
    (bkz: http://www.haberler.com/...)
    (bkz: http://www.hurriyet.com.tr/...)
  5. organ bağışı merkezlerinde kısa bir sürede verilen kriterlere uygun herkesin yapabileceği faydalı eylem.bir form doldurulması sonucu bir de organ bağış kartı verilmesi ile gerçekleştiriliyor.ayrıca bir de kefil soruluyor,beyin ölümü olduğunda kişi, önceden organ bağışı yapmış olsa bile yine de o kefil gösterilen kişinin ve bağış yapan kişinin ailesinin onayı alınıyor. bağış yapan kişi fikrini değiştirip, organ bağış kartını iptal ederek bağış yapmaktan vazgeçme şansına da sahip ayrıca.
  6. başvurusu ve iptali son derece kolay olan, neticesinde zincirleme olarak onlarca insanın hayatını değiştiren hareket. fakat bağış yapılacak yer iyi seçilmeli, güvenilir bir sağlık kuruluşunda yapılmalı. çünki, bu işe de organ mafyasının el attığı söylenmektedir.
  7. kişinin bedeniyle barışık olması durumudur şayet ben ölümüme sebep olabilecek hataları yüzünden şimdiden tüm organlarımı bağışlıyorum, ne de olsa akciğerim ben sigara içiyorum diye kararacak, karaciğerimse alkol tüketiyorum diye tükenecek, suçu ne zavallımların.
  8. efendim sıklıkla gelişmiş ülkeler diye tabir edilen ülkelerde oranı yüksek olan hadisedir. ülkemize gelecek olursak bir ara böyle bir akım yarattı medya, şu bağışladı bu bağışladı diye medya yaygarası kopardılar, haberlerine meze ettiler insanları. sonra ise yeter başka konuya geçelim dediler unuttular bu olayı. oysa yurdumun sevecen, iyi niyetli bir o kadar da cahil insanı, aman allahın karşısına yarım vücutla çıkmasın der ve bağışlamaz yakının organını. lafı nereye getireceğim, organ bağışı vs. gibi konularda türkiye'nin daha kırk fırın ekmek yemesi gerekir, ilk önce zihin bağışı yapılmalı.