1. sadece ama sadece kısayol kolaylıkları için kullandığım tarayıcı *. artık explorer da 35 yıl sonra akıl etmiş ve multi-tap olayına geçmiştir. şimdi diyelim çok sosyal bir kişiliksiniz ve aynı anda 4 5 sekme açan birisiniz. firefox veya explorer kullanıcısı iseniz bu sekmeler arasında gezmek için ya ömründe ilk kez bilgisayar görmüş anneler gibi tek tek mousela sekmelere tıklayacaksınız (gerçi firefox'un plug-inleri var bu konuda) ya da sekmeler arasında ctrl+tab yapacaksınız. ama güzelim opera'da neler yapabilirsiniz? öncelikle 1 tuşu tablar arası ileri, 2 tuşu da geri gitmektedir. bu bile başlı başına dehşetken, opera diyor ki "abi boşver klavyeyi, şimdi sağ tuşa basılı tut, hah tuttun mu? şimdi wheelı çevir bakim, o da ne, sayfaların isimleri mi çıktı? seç bakalım istediğini şimdi" diyor, beni de benden alıyor.

  bir diğer özellikten bahsedelim, ctrl tuşuna basılı tutup wheelı çevirdiğiniz zaman sayfaya zoom yapar. bunu diğer tarayıcılar da yapıyor derseniz onlar sadece font boyutunu büyütüyorlar. opera ise direk sayfayı yakınlaştırıyor. bunun bana faydası ne derseniz, yakınlaştırmanın kalitesini görmeden anlayamazsınız derim. resimleri bir seviyeye kadar kalite düşmeden büyütür, yazılar da büyür, rahat okunaklı olur vs vs. her koşulda çok da gerekli olmasa da zaman zaman çok işe yarar.

  daha bunun gibi zilyon tane küçük ama önemli ayrıntı ile diğer browserlara fark atar opera. yani:

  keşfedilmeyi bekleyen küçük ayrıntılar ile dolu, dehşetengiz tarayıcı. ancah ne yazık ki yaygın olmaması sebebiyle pek çok site tarafından henüz tam olarak desteklenmeyen tarayıcıdır. ama candır. sözlük ve deviantart dışında tüm siteleri gezdiğim tarayıcıdır.
 2. hala render problemleri bulunan browser. sayın opera coderları,şu kadar aklınız varsa adamakıllı iyi bi engine yazın ve "hiçbir webmaster bizi siklemiyor, sitelerinin opera'yla uygunluğunu kontrol etmiyor" diye de ağlamayın. sittin sene be kardeşim! tamam browser hızlı da özürlü.
 3. 9.20 beta sürümünde speed dial denen sade ama manyak kullanışlı bir özellik ile karşımıza çıkan ve gene diğer browser kardeşlerine fark atan browserdır. tarayıcı da denebilir.

  hızlıdır, her sürümde koç gibi özellikler ekler kendine ve taklit edilir. geleceği parlaktır ama nedense bazı sitelerde maraz çıkarır

  sadece speed dial ve mouse gestures için bile kullanılabilir
 4. hızlı, güvenli, küçük, kullanışlı ve yenilikçi bir tarayıcı. bu sıfatları harfi harfine hakketmek bir yazılım için pek rastlanan bir durum değil.

  en son yeniliği, yeni açılan sekmede boş sayfa göstermek yerine, favorilerinizden bir demeti canlı canlı sunmasıdır: (bkz: speed dial).
 5. son versiyonunda özellikle tasarımcıları ilgilendiren gizli kalmış bir yenilik daha vardır: developer console. belge hiyerarşisini, javascript fonksiyonlarını ve style sheet'leri görüp değişiklikler yapabildiğiniz ve değişiklikleri canlı olarak izleyebildiğiniz bir araç. ayrıntılı bilgi için: http://dev.opera.com/...
 6. 9.2 sürümüyle yahoomail hariç hiç bir sayfada sorun yaşamadığım tarayıcı.. ayrıca yeni hızlı arama özelliğinin kısa süre sonra bir firefox eklentisi olarak karşımıza çıkacağından eminim -ki hiç fena olmaz.

  düzeltme: yahoomail'de de artık bir sorun yok. (bkz: büyükşehir çalışıyor)