• görseller

• okeyde çifte gitmek
  1. oyunu iyi izleyen ve içgüdüsü yüksek olan okeycilerin başarabileceği, riski yüksek, genelde kanı itibariyla hüsranla sonuçlanan, başarıldığı takdirde ise skor hanesinde çifter çifter düşülen puanlar ile sizi zevk doruklarında seyretmenizi sağlacak güzellikte bir oyun tarzıdır..dolaylı tümleçte de belirtildiği gibi okeyde yapılır ama bunu diğer bir iskambil oyunumuz -ki mantık olarak okey ile aynı olan- 51'de de yapabilirsiniz..

efendim, çifte gitmek baştan da uyarıda bulunduğumuz gibi herkesin başarıyla tamamlayabileceği bir oyun tarzı değildir..ortamdaki varlığını hissettirmek isteyen yeni yetme okey oyuncularına kesinlikle tavsiye etmeyeceğim bu olay, oyun başında yapacak oyuncu tarafından tüm oyunculara iletilmelidir, haber verilmelidir..ses tonundaki güven ile karşı tarafa korku hissettirilmelidir..olmazsa olmaz kıstaslardan biri budur..haber anı heyecanı yenilmelidir, ses tonundaki güven eksikliği varsa şayet yokedilmelidir ve karizmatik bir endam ile;

-çifte gidiyorum ben!!

denilmelidir..

öyle mi?? hadi hayırlısı o zaman..o aradaki ufak zamanlı sessizliği yırtık dondan çıkarmışcasına ortaya atılan -geç kalmayan- dallamalar bozacaktır..

-yok imkansız olmaz, iyi karışmış taşlar..

sen nerden biliyorsun be adam..yılların istatikçisi mübarek, son 10 haftanın sayısalın çıkan numaralar bile var aklında şuan..neyse, fazla yüz göz olmadan oyuna başlamak gerekir..masadaki birinin çifte gitmesi ortamda engellenemez bir neşenin de kaynağı olacaktır..biri bir taş atar, öteki eşini öbür el başka biri atar;

-ahahahah olm bak, kırmızı 4'de heba oldu, hadi iyisin..
    -hazauzhuahzu, ehehehehh, mıhahahahha (bilumum gülme efekti neşe dolu masamızdan)

taşlar açık oynanır masada..amaç, çifte gidenin taşları görmesi ve ona göre oyunu analiz ederek, neyin çiftinin çıktığının, neyin çıkmadığının hesabını kitabını tutmaktır..sonuçta 7 adet çift olacaktır ıstakada ve böyle birşeye girişmek için "nasıl bir başlangıç olmalıdır, nasıl bir ruh hali içinde olmalısınız??" hakkında yapılan mini anket sonuçlarında bize ulaştırılan bilgi şöyle olmuştur;

-elinizde minumum 4 adet çift olmalıdır..
    -psikolojik olarak gelecek tüm çiftlerin bunlar olduğunu inanılır fakat genel kanının tersine doğru zamanda doğru taşı elde tutmak ile bunu başarmamanın bir nedeni olmamaktadır..

bir de çifte gidip de okey dışarı vuran bazı kendini bilmez (!) adamlar vardır ki bunun burada muhabbetini açmak istemiyorum..sadece saygıyla selamlarım onları o kadar..
  2. " ya herro, ya merro" diyerek; bitme imkanı olmayan elde devrimsel bir değişikliğe gitmektir. "açamazsam zaten bir şey kaybetmem, açarsam kralımdır" düşüncesiyle yola çıkılır. özellikle, eşli okeyde görünmeyen bir stratejik hamle, psikolojik yıpratma savaşının argümanıdır. çifte giden kişi karşı ekibe "ulan, herif bir biterse adamlar kopar" tedirginliği yaşatır, diken üstünde oturtur; eğer rakipler bu stresi kaldıramaycak tecrübesizlikteyse. böylece rakiplerin gözü devamlı çifte gidendedir. bu da onların konsantrasyonunu ve oyuna adaptasyonunu menfi etkiler. hangi taş atılmış, hangisi alınmış bir acele bir telaş yaşanır. çifte giden yerden her taş aldığında hafiten bir "eyvah" tedirginliği yaşanır. sonunda, çifte gidenin eşi bu hengameden sıyrılıp, dikkat dağınıklığından faydalanıp elini açar.
  3. çifte gidip okeye dönmek bu oyunun zirvesidir. eşli oynanıyorsa rakiplerin yerlerde gezmesidir. üstelik eşinde çifte gidiyor ve tek taşaysa...
    -niye oynuyon lan hala...
  4. okeyde en gergin anlara sebeptir. hele ki çift okey boştaysa, ulan dönsem mi dönmesem mi, aha şimdi bitecek bitmeyecek ikilemleri kafada dönüp durur. stresli bi durum.
  5. dün geceye kadar onlarca kez denediğim durumdur.ilk defa dün gece çifften bittim.. oynadığım oyunda da arkadaşı kutlarız yazdı bi ıslık bi alkış göreceksiniz..
  6. iki çift bir göstergeyle ele başlayınca bir iki turu temkinle izleyip verilen karardır. ancak üç çift ve bir gösterge varsa tereddütsüz çifte gidilmelidir.
    genelde çifte gitmekten yanayımdır. çift bittiğim çok oldu ama çiftle okey atacak kadar sabırlı olamadım hiç, onu başaran varsa ekstra tebrik ediyorum.
  7. bankolu okeyde 2 kişi çekişiyorduk. inanılmaz ama 4 çift ve 2 okey geldi. el çifte teke. 3 el sonra da bittim. bir daha kaç sene denk gelir bilmem.

tanım : zor iştir.