1. 96-97 yılı mezuniyet törenine gittiğimde, elinde odtü fizik pankartı ile tek başına yürüyen bir mezun görünce gülümsememe neden olan bölümdür. aynı kişinin matematik ile de çap yapmış olduğunu öğrendim sonradan. buradan hareketle zor olduğunu ve sayılı mezunlarının ise boş olmadığını düşündüğüm eğitim yuvasıdır.
  2. türkiye'nin en iyi fizik bölümü olma iddiasını taşıyan bölüm.4 yılda bir mezun vermez.farklıdır onun öğrenim süresi.
    okuyanlar hem küfrediyor hem seviyor anlamadım ben de tam ne menem bir bölüm.
  3. bu bölümü bitir, formasyon al ve ingilizce örtmeni olarak çalış. sonuç olarak herkes bilim insanı olamıyor ki dostum...

öğrenim süresi çift dikişten 9 yıla kadar uzar. keyifli olduğunu duydum.
  4. odtü'nün en çaylakları ile en kıdemli öğrencilerini bir araya toplayan, bir nesiller sevişmesi yaratan bölüm/bina.

18-19 yaşlarındaki yeni öğrenciler bilumum genel giriş ve core derslerini burada, genelde üçlü amfi'de alırlar. fizik öğrenci profili ise genelde -dediğim gibi- kıdemli öğrencilerden teşekkül eder. bir de master ve doktora öğrencileri vardır ki, 30'ların altı -maddenin tabiatı gereği- pek görülmez burada. bu jenerasyonların hepsi bir araya bu fizik'te bir araya gelirler işte.

kantini giriştir veya girişi kantindir. öyle de enteresan bir oturma düzeni ile kendine özgü bir tarzı vardır.

bir de okulun tam ortasında olmasından mıdır, yoksa fizik'in -kıdemlilerin- geleneksel olarak -özellikle din/iman konularında- net bir karşı duruşu olduğunun bilinmesinden midir nedir, stand, afiş, bildiri ve gösteri düzenleme için okulun en popüler yeridir. siyasi gruplar buralarda toplanır genelde, herkes gelir söylemek istediğini söyler, farklı farklı fraksiyonlar görülür ortalarda ama genelde kimse kimseye pek bulaşmaz.

bir de, yine tüm okulun popüler ortak kullanım yeri olan, çimleri vardır -ki o ayrı bir başlığın konusu şimdi.

okumak mı? zordur, ağırdır, yüklüdür, ama keyiflidir de. odtü kendi başına zor bir üniversitedir, fizik de odtü'nün -genel kabul gördüğü haliyle- en zor bölümüdür. "en zor" kısmına itiraz eden birisinin en azından kabul edeceği şudur ki, "kendi bölümünden sonraki" en zorlu olanıdır, o pek değişmez. e net bir göstergedir.
  5. 35-40 bin civarı insanlar girdiği için zor denildiği sanılan bölüm. oysa ki ne ilk 5 binler ne ilk 1lerdeki adamlar yazmıştır bu bölümü ve havlu atmıştır. aynı zamanda ki öss de yapılan dereceyi zeka ile bir tutan kişilerin, zor olmayacağını düşündüğü bölümdür. yine ne "adamlar tanıdım yüksek fizik alıp derece ile bitirdiler o bölümü, ve bölüme össden sonuncu olarak girmişlerdi".
  6. intiharları ile ünlü, bahsedilen/okunamayan en zor bölüm.
    mühendislik binasının üstünde çok kişinin atladığını, çoğunun da odtü fizik bölümünde okuyanlar olduğu gibi saglam hurafeler vardır.