• görseller

  • nurettin veren
 1. önceleri fethullah gülen in en yakın arkadaşı olan, ama daha sonraları güvensizliğinden ötürü yolları ayrılan bu kişi incelemeye alındığında, fg hakkında bahsi geçen olumsuz davranışlar zamanında en yakın arkadaşlık sıfatına haiz olmuş, ama daha sonra daha ılımlı, daha hoşgörülü, daha evrensel düşünen bir fg ortaya çıktığında ise yollarını ayırmıştır. ee ulan sormazlar mı adama madem öyleydi, madem kadının burnunun ucu görünmeyecek diyordu, madem alevilik hakkında öyle bir beyenatı vardı, sen ne diye bekledin o kadar. bahsi geçen şeylerden tek bir tanesi bile aklı selim birisi için içinde bulunduğu ortamdan uzaklaşmaya yeterken, sormazlar mı çıkarların mı vardı neden bu kadar bekledin, sormazlar mı adam beyanatlarını düzeltti, daha hoşgörülü bir tavır sergilediği zaman yanından ayrıldın diye. bu insanlar sana nasıl güvensin şimdi. nasıl düşünmesinler bu nurettin veren denen adamın fg yanında sağladığı çıkarlardan daha fazlası şu an yer aldığı saflarda kendisine sağlandı. ah ahhh..
 2. şöyle düşünelim memleketimizde aşırı dinci yasadışı acayip korkunç bi örgütümüz var az kalmış hepimizi yiyecek bu örgütün ikinci elemanı olan şahıs 20 kusur sene sonra kafasına dank etmesi sonucu örgütcülükten çark edip üç kez gusül apdesti alıp dogu perinçekin önünde tevbe istigfar ederekten itirafçılık mertebesine yükseliyor. sonrada bildiği her şeyi anlatıyor (ikinci adam o da bilmezse kim bilecek) her şey anlatılıyor bitiyor.

  -eeeeee hani örgüt delilin var mı dava açalım
  -yok
  -olsun üzülme biz genede senin yanındayız
  -ben bir kitap yazayım bari
  -itirafçısın yazacaksın tabi
 3. 35yıl fethullah gülenin yanında yer almış ancak daha sonra araları bozulmaya başlamış, hatta fethullah nurettin verenin kendisini öldüreceği gerekçesiyle üzerine saldırmıştır.bu olaylardan sonra nurettin veren 35yıl boyunca içinde bulunduğu tüm faaliyetleri deşifre etmiştir.katıldığı yoksulluk ve yolsuzluk adlı programdaki konuşmaları bir kitap haline getirilmiştir:türkiye nasıl kuşatıldı
 4. kuşatma adlı kitabıyla fethullah gülen'in yaptıklarını gözler önüne seren kişi. eskiden ne olduğu, bu itirafları ne amaçla yaptığı beni ilgilendirmese de ışık evlerine girmediğiniz sürece öğrenemeyeceğiniz kadar gerçek olan şeyleri bu kitapta yazarak hiç olmazsa akılda kalan soruları yanıtlamıştır. ışık evlerinde olanları bilen birisi olarak içinde bulunduğumuz durumu yeterince bilgili olmayan genç beyinlerce öğrenilmesi için iyi bir kaynak sayılabilir. yok daha yakından yaşayarak öğrenmek isterim diyorsanız cemaatin içine girmeniz gerekmektedir. o da tehlikeli bir iştir. gerçekten deli edebilirler insanı. bir an boş bulunursanız bir bakarsınız ki hiçbir şeyi düşünemiyor onların dediklerinden başka doğru yoktur imajını bünyenizde hissetmeye başlarsınız. o yüzden oturup bu kitabı okumak daha faydalıdır. ve içindekilerin hiç olmazsa o evlerde yaşananların tamamen gerçek olduğundan emin olabilirsiniz.
 5. fethullah gülen'i 1966 yılında izmir kestanepazarı camiindeki vaizliğinden beri tanıyan, cemaatin bugünlere gelmesinde büyük yeri olan akyazılı vakfı’nı kuran 12 kişinin arasında olan ve birlikte çıktıkları yolda yıllarca beraber hareket edenlerden birisidir.* sonradan gözünü açmıştır.
 6. https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/...


  nurculuk hiristiyanlığa atılan ilk adımın adı vadedinler arası diyalogda müslümanları hiristiyanlaştırma projesidir.unutmayın ki din haramilerin sizden istediği imanınızdır

  yayınevinin notu

  nurettin veren, fethullah gülen'in 1966'dan itibaren çok yakınında olan ve son dönemde verdiği röportajlarla,yaptığı açıklamalar ve gerçekleştirdiği televizyon programlarıyla dikkat çeken bir isim. otuz beş yılı aşkın bir süre nur cemaati içinde giderek öne çıkan fethullahgülen grubu'nda gülen'in çok yakın çalışma arkadaşıolarak 'çekirdek ekip' içerisinde yer almış. veren, devletive toplumu kuşatan, daha da ötesi emperyalistuluslararası senaryolarda rol alan bu aktörü üç evrede elealıyor. birinci evre, 1966'dan 1986'ya kadar olan yirmiyıllık dönem... ikinci evre, 1986-1996 arasındaki onyıllık dönemi kapsıyor. üçüncü evre ise, 1996'dansonraki ve bir yerde de gülen'in hareketi abd'denyönettiği yıllardır.1996'yla başlayan son evre, aynı zamanda nurettinveren'in fethullah gülen hareketi ile yollarını da iyiceayırma ya başladığı bir dönemdir. nitekim, veren, busüreçte son olarak gülen'i abd'deki imtiyazlı ortamındaziyaretinden helmen sonra fiili olarak bu harekettenkopacaktır. elinizdeki çalışma, fethullah gülenhareketi'nin çekirdek kadrosu içerisinde yer alan veözellikle ışık evleri, yurt-dersane-okulları ve finanskuramlarını örgütleyen; yurt dışında ki okulları hayatageçiren ve siyaset dünyasıyla hareket arasındaki diyalogukuran kişi olan nurettin veren'in ilk elden verdiği panoramik bir bilgi ve değerlendirmedir.fethullah gülen hareketi'nin takiyeci kimliği, yurt dışıçalışmaları, dinlerarası diyalog (!), işadamları, spor, orduve polis gibi ortamlara sızma çalışmaları; medyadakiadımlar ve abd'deki konuşlanmaya ilişkin ilk elden bilgive değerlendirmeleri kamuoyuna aktarmakla önemli bir 2

  bilgilendirmeyi yaptığımızı düşünüyoruz. çalışmanınikinci bölümünü oluşturan "ekler" ve özellikle devletinyargı kuruluşunun iddianamesi, veren'in verdiği bilgiler ve yaptığı değerlendirmelerle paralellik oluşturmakta,fotoğrafı tamamlamaktadır. yaymevimizce daha önceyayınlanan ve gazeteci-yazar merdan yanardağ'mkanaltürk'teki "yolsuzluk ve yoksulluk" programında ikikez konuğu olan nurettin veren'in anlatmışlarındanoluşan "fethullah gülen hareketinin perdearkası/türkiye nasıl kuşatıldı?" başlıklı kitapla birlikte, bu çalışmamn kendi alanında önemli bir işlevi yerinegetireceğine inanıyoruz. çabamız, gerçeğin anlaşılmasınakatkıda bulunmak; gökkubbenin altında hiçbir şeyin gizlikalmamasını sağlamak içindir. gerçekleri karartmak isteyenlerin değil, aydmlatmak isteyenlerin yürüdüğüyoldayız. keşke, nurettin veren'in yazdıklarına,iddialarına; dahası yargı kuruluşlarınca düzenleneniddianamelere karşı muhatabı bir yanıt verse de, gerçeğinortaya çıkarılmasına katkıda bulunsa... kuşkusuz,yayınevimiz böylesi bir adımı görmezden gelmeyecektir.