1. yeni dalga denilen 1950'lerde ortaya çıkmış fransız sinema akımı. tiyatro eserleri ve romanlardan sinemaya uyarlama yapılmasına ve de hollywood sinemasına karşı duruşu bakımından tepkili bir akım olarak değerlendirilebilir. bu akım filmlerinin en ilginç yönü ise hikayenin gidişatınının beklenmedik şekilde değişebilmesidir. komedi ve cinayet gibi birbirine ters konular içeren sahneler birbirini takip edebilir, izleyicileri şaşırtabilir. 1960'ların sonuna doğru önemini ve popülaritesini yitirmesinin ardında tv'nin evlere girişi, prodüksiyonların azalması ve ticari kaygılar gibi sebepler yatar.

    *
  2. sinema tarihinde çığır açan,cahiers du cinema adlı dergi etrafında toplanan bir avuç yönetmenin dahil olduğu sinema akımı.usta yönetmenlerden jean luc godard ve françois truffaut bu akımın başlıca temsilcilerindendir.sinemada cinsellik, ilk kez bu isimler sayesinde tabu olmaktan çıkmış,bizede onlara saygı duymaktan başka bir şey kalmamıştır.
  3. sanıldığının aksine jean luc godard tarafından başlatılmamıştır. ilk olarak yazar ve eleştirmen andre bazin'in hollywood sinemasının (hollywood sineması derken sadece o coğrafyada yapılmış filmleri değil "hollywood" tarzında çekilen filmler eleştirilmiştir. bu tarzda çekilen filmler zamanında fransada da mevcuttu ve genelde geaumont diye bir produksiyon şirketi tarafından çekilirdi, studyoda) ne kadar sahte ve yaratıcılık dışı olmasından bahsederken başlamıştır bu akım, daha sonra bir takım yönetmenler bu düşünceyi paylaşmış ve ortaya böyle bir akım çıkmış. en çok eleştirilen hollywood çekimi klişeleri olarak başta shot reverse shot, continuity editing ve eyeline- matching gelir. shot reverse shot tekniğini eleştirirken godardın kullandığı jump cut montaj şekli daha sonra onu ünlü yapan büyük etkenlerden biridir.

    bu akımın kuruluşunun en büyük nedenlerinden biri hollywood ve studyo çekimi filmlerin sıkıcı ve klişeleşmiş olması, genelde kameraların sabit olması gerekiyordu çünkü aşırı ağır ve büyüktü kullanılan kameralar. yerinden oynatmak için bile 4-5 kişi gerekiyordu. ayrıca kamerayı bu yüzden çekilen kişiye fazla yaklaştıramıyorlardı (kamera sesi de olabilir bu neden). bundan kurtulmak için savaşlarda muhabirler tarafından kullanılmaya başlanan 16mm'lik ufak portatif kamera ve zoom lensleri (malum kamerayı taşımak kolay olmalı ve savaş alanının tam ortasında olmadan çekilen objelere yakın olmak gerekiyor, zoomlayarak* ) kullanılmaya başlanır yeni dalga filmlerinde.
  4. an itibariyle mtv türkiye'de radarlive 2007 kapsamında yayınlanan canlı performanslarıyla ve haydi çığlık atın teorileriyle yüzlerde gülümseme bırakmış, insanı oturduğu yerde kafasını sağ-sola sallayarak la la la la dedirtmiş, iki güneş gibi dişinin vokal yaptığı değişik bir proje, müzik grubu. 2003 modelmiş, yeni farkettik...
  5. oldukça değişik bir tarzda müzik yapan fransız ikili. (bkz: marc collin) (bkz: olivier libaux)

    joy division, the cure, depeche mode, the clash gibi 80'lerin kült gruplarına ait popüler parçalardan bazılarını bu şarkıları nasıl olmuşsa olmuş, daha önce duymamış bayan vokallere yorumlatan bu insanlar şarkıların sanki caz-bossanova tarzında olmasına da dikkat etmişler ki pek de başarılı bir karar olmuş. özellikle dikkat edilmesi gereken çalışmaları da in a manner of speaking.