• atlas

  bu başlık için bir lokasyon bilgisi verilmemiş
 • görseller

  • normandiya çıkarması
  • normandiya çıkarması
  • normandiya çıkarması
  • normandiya çıkarması
  • normandiya çıkarması
  • normandiya çıkarması
 1. müttefiklerin almanya'ya koyduğu en acı darbe olsa gerek. almanlar bu harekatın yerini ve zamanını kesin olarak bilmelerine rağmen bu istihbarata güvenmemiş ve neticede cepheye yeterli lojistik sağlanamamıştır. burada alman hatları yarıldıktan sonra müttefikler hızla almanya'nın içlerine girmeye başlamıştır. binlerce müttefik askeri daha çıkarma gemilerindeyken vurulup ölmüştür. ancak müttefikler karaya almanların vurabileceğinden fazla asker çıkararak kazanmışlardır.

  (bkz: omaha beach)
 2. 1903 yılında alman mareşali schillfen'in hazırladığı birinci dünya savaşında da denenmiş fakat başarılı olamamış fransayı işgal planına amerikalıların verdiği en ağır cevap.. ikinci dünya savaşında başarılı olmuş bu plan belçika ve hollanda'nın işgal edilerek geçilmesi, manş denizi kıyılarınının kapatılarak gelecek bir ingiliz desteğinin kesilmesi ve parisin arkadan kuşatılmasını içeriyordu.

  ilginç durumlar vardır şöyle ki;

  sicilya çıkartmasında başıbozuk hareket ettiği için general patton sahte çıkarma birlikleri komutanı olmuştur, almanlara kasten ulaştırılan yanlış bilgiler ve telsiz oyunları ile patton'un bu varlığı çok iyi bir feyk atılmasını sağlamıştır. generel montogomery ve bradley ise çıkarma komutanlığı yapmıştır.

  çıkarma anında bölgenin komutanı erwin rommel ise o gün karısının doğum günü sebebiyle berline gitmiş, geri döndüğünde ise iş işten geçmiştir.

  erwin rommel olaya el koyduğunda -ki daha önce muhtemel bir çıkarmanın ilk 24 saati içinde sonucun belli olacağını söylemiştir- diğer alman komutanlar general patton'un sahte çıkarma harekatını yemiş bulunmaktalardı ve normandiya'ya çıkmış amerikan, ingiliz ve kanadalı birlikleri tekrar denize dökme gücü olan 2. ss panzer tümenini gerektiği gibi kullanamamışlardı.

  bu çıkartmanın hazırlanmasının yaklaşık 2 yıllık bir zaman diliminde yapıldığı rivayeti vardır.
 3. er ryan'ı kurtarmak filminde seyredip,
  medal of honour oyununda geçmek için göbeğimin çatladığı ve asla orada bulunmak istemezdim dedirten çıkartma...
 4. çıkarma sadece sahile çıkan binlerce asker değil aynı zamanda da iki sene boyunca hazırlanan paraşütçü binlerce askerler de desteklenmiş olup, dünya tarihinin en büyük işgal operasyonudur. karşıdaki zayıf(!) tabir edilen alman birliklerinin iyi mevzilenmiş olması, fransız direnişçilerden yeterince destek gelmemesi ve de amerikan askerlerinin çoğunun çaylak olması sonucu kendilerine fazla güvenmeleri neticesinde kayıplar epey fazla olmuş buna karşın, müttefiklerin sicilya'dan sonra avrupa'da ikinci cepheyi açmaları sağlanmıştır.
  (bkz: d-day)
 5. tarihteki en büyük çıkarma harekatı olup ikincisi çanakkale savaşındakidir.normndiya çıkarmasının konu edildiği mohaa da omaha kumsalındaki metal engellerin birileri buraya çıkarma yaparsa siper alır yavrucaklar mantığıyla almanlar tarafından yerleştirildiğini düşünmüşümdür(?) bir de makineli tüfeklerden gelen cıp cıp cıp sesleri yarar.
 6. müttefik kuvvetler tarafından aylar öncesinde hazırlığı yapılan çıkarma.normandiya sahili ve güneyi 300 uçak tarafından bombalanmış ve 13.000'den fazla bomba atılarak nakliye yolları kullanılamaz hâle getirilmiştir.bu sayede o bölgede alman ordusunun daha fazla kuvvet bulundurması engellenmiştir.bunun yanısıra 6 paraşüt alayı 13.000'den fazla askeri bu bölgeye indirmiş,bu kuvvetlerde demiryolları ve köprülerin yıkılması ve harekat bölgesinde güvenliğin sağlanması görevlerini yerine getirmeye çalışmışlardır.
 7. nazilerin çuvalladığı çıkartmadır. geliş yolu, her şeyi belli olan düşmana karşı, sahilin geneline demir barikatlar yerleştirme -ki kocaman barikatlar, amerikalılar için siper olmuştur-, yükseklere konuşlanmadan başka bir şey yapmamışlardır. 'bunlar sahile çıktığında hemen gömeriz, abi. merak etmeyin' düşüncesi ile haraket edip, normandiya ya gömülmüşlerdir. evdeki hesap çarşıya uymamıştır. nazi barikatlarını siper yapan amerikan askerleri, küçük bir destan yazmışlardır.