• görseller

• noob
  1. counter strike serverlarındaki aşmış prof oyuncuların bazı oyunculara sürekli itham edilen sözcük. oyuncular artık nicklerini değiştirmeye hatta o server a bir daha girmemeye zorlanılırlar.
  2. net üzerinden worms oynarken defalarca maruz kaldığım argo kelime. şimdi kızamıyorum da adamlara çünkü biraz pişip bu sıfattan kurtulunca gördüm ki oyun zevkini çok fazla baltalıyormuş bu adamlar. güzel güzel shoppa oynarken herif yanına düşen kutuyu ipsiz mipsiz alıp kafanıza holy grenade i bırakınca hallelujah eşliğinde o kelimeyi yazarken buluyorsunuz kendinizi.
  3. newbie değildir kesinlikle. newbie newbie'dir, noob maldır. adama ne yapması gerektiği tane tane, madde madde anlatıldığında bir gelişme göstermiyorsa ya 10 yaşındadır ya da salaktır.
  4. noob çaylak ötesi şahıslara, belirli bir olayda/konuda beceriksiz olanlara hafif meşrep kaçıcak şekilde argoda hitap şeklidir, bu şahısların en belirgin özellikleri aptallıktır.. günümüz türkiyesinin online oyun oynayan genç kesiminde giderek newbienin yerini almakta ve hem çaylak anlamı hem de küfür anlamı içermektedir..

ayrıca mortal kombatta noob saibot diye bi eleman vardı böyle gölgeden oluşan (ya da ben öyle yorumluorm).
  5. ing. çaylak

online oyunlarda çok duyulan bir hitap şekli olmakla beraber, gerzek anlamında kullanılır, türk argosuna tam entegre edilmiş hali ise mal olarak kabul edilebilir. yapılması gereken şeyleri tam anlamadan heleloy heleloy çözdüm olayları diyerek ortaya atlayan oyuncular genellikle bu sıfatla anılırlar. yani noob olarak anılmak için bir oyuna yeni başlamış olmak yetmez, önemli olan oyuncunun sazanlık ve buna paralel olarak mallık seviyesidir.
  6. bu lakap artık insanlar arasında kullanılır olmuştur. sosyolojik bir kavram olarak değerlendirilmelidir.

örnek,

kanka ben hatunlar konusunda cidden çok noobum nolacak bilmiyorum.

hacı işe girdim ilk bir iki ay noobluk olacak.

vs.vs.