• videolar

  • görseller

    • nikotin
  1. beyinde endorfin salgılayan hücreleri up-regulate (üst düzeyde salgılamaya alıştırma) ederek bağımlılığa neden olan madde, nefes yoluyla alındığı için diğer uyuşturuculardan daha hızlı etki gösterir
  2. kısa süreli bağımlılık yapan bir madde. bağımlı kısa süre sonra ölür ve bağımlılık ortadan kalkar.
  3. patlıcanda da var olan madde. sigara tiryakisinin alışkını olduğu şey nikotin buharıdır. yani yapraktaki sıvı nikotin hiç bir etki göstermez.
  4. nikotinia ailesi bitkilerinin yapraklarından elde edilir. sigara şeklinde tüttürülerek veya ince kıyılmış tütünü emerek nikotin kullanılır. nikotin, dünyadaki en yaygın suistimal edilen üç maddeden biridir.
  5. kısa sürede bağımlılık yaratabilen uyuşturucu. son zamanlarda kullanım miktarının kişinin zehirli maddeleri işleyen ve onları zararsız hale çeviren karaciğer enzimlerine bağlı olduğu söylenmektedir. nikotin vücuda girdikten sonra diğer toksik maddeler gibi bu enzimler sayesinde parçalanır. enzimleri hızlı çalışan kişiler daha fazla nikotin, dolayısıyla sigara tüketme ihtiyacı duyarken enzimleri yavaş çalışan kişiler daha az nikotine ihtiyaç duyar.