merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

ney çalmak

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. acemisi olunduğu zaman yapılması en zor eylem.

bir kere elime bir ney geçmişti. neyzen arkadaşım "bu neyden ses çıkart sana istediğini vericem." demişti. yeni gelin gibi özenle aldım ağzıma. üflüyorum, üflüyorum ses yok. yanakları şişirdim, hafif eğdim, boynumu büktüm, dişlerimle ısırdım ses yok. 10 dakika geçti. arkadaşım pis pis sırıtıyor göz ucuyla ben de işi inada bindirdim. artık umudum yitmek üzereydi, gözlerimi kapadım, konsantre oldum, son kez ciğerime havayı toplayıp olanca gücümle üfledim. sesi çıkarmıştım. takribi bir 10 saniye sonra burnumuza gelen koku sayesinde sesin neyden çıkmadığını anladık.
  2. ıslık çalmakla başlanabilecek bir eylem, ya da ellerimiz üşüdüğünde nasıl sıcak hava veriyorsak avucumuza (hohlamak) "ney"e de öyle sıcak ve yumuşak bir hava vermek gerekir... yaklaşık 45 derecelik açıyla tutulur ki ses yana çarpsın ve duyulabilsin, delikler açık konumda ve ağızda sağa sola gezdirerek sesin çıkmasına çalışılır ve yeri bulunduğunda o konum üzerinden üfleme çalışılır... sadece başlangıç için değil, neyiniz size küstüğünde de aynı olayı (gönlünü almak) tekrarlamak zorunda kalabilirsiniz...

genelde,ney çalmak yerine ney üflemek denir.
  3. kelimelere takılmak yerine, işini adam gibi yapan insanların gocunmadığı söylemdir. ney üflemek, çalmak, öttürmek, düttürmek... üstad kudsi erguner bir konferans sırasında bu söylemi kullanmıştı. söz alıp kalkan bir kız "efendim ney çalmak yerine ney üflemek desek daha doğru söylemiş olmaz mıyız?" dedi, ağzının payını aldı, oturdu. ağzının payını almak isteyen diğer arkadaşları da kendisine yönlendirmek istiyorum.
  4. ney çalmaya heves eden insanların,bir neyzene "ne kadar zamanda çalabilirim?" sorusuna karşılık "6 ayda üflemeyi öğrenirsin" cevabını alınca genelde ebediyen vazgeçtiği eylem
  5. çalan bir kimse ne kadar tarif ederse etsin ses çıkarmak için o sihirli bölgeyi ve üfleme şeklini sizin bulmanız gerekir. 1 gece uğraşmıştım, ertesi gün bir komutan edası ile daha dün annemizin çalışım bütün ofisi dumur etmişti.
  1. 1