1. [ön bilgi: ilk wave bilindiği üzere 83te patlayan, 80lerin sonlarında doruk noktasına ulaşıp 90ların başında grunge'ın ortaya çıkmasıyla hızla yokolan metallica, slayer, anthrax, megadeth, overkill, testament'in esas oğlanları olduğu thrash metal akımıdır.]

    new wave of american heavy metal

    şu sıralar amerikan hard rock/metal piyasasını (mtv2 piyasası desek daha doğru olur) kasıp kavuran yeni akım. post-thrash/groove/metalcore/nu-metal(nadiren de olsa melodik isveç death metali) türleri bu çiçeği burnunda dalganın başlıca esin kaynakları. dimebag, kfkve robb flynn'in groove riffleri + hardcore/death/nu-metal arası vokaller + basit ve gaz ritm bölümü üzerine kuruludur. primitif thrash metal olarak diye tanımlarsak yanlış olmaz, zira thrash'e özgünlük katan metallica'nın sık sık hız değiştiren tarzı ya da megadeth'in aksak melodileri ve gitar katili soloları mevcut değil. şarkı sözleriyse klasik thrash metal/nu-metal arası.

    akımın başlıca grubu kanımca double bass atakları ve slayervari thrash breakleriyle lamb of god'dır. god forbid, killswitch engage, shadows fall, superjoint ritual, damageplan aklıma gelen diğer kral gruplar. eskilerden machine head, fear factory, nevermore ve slayer da bu akımın genel tarzına uyacak şekilde azıcık değiştiler son zamanlarda.

    avrupada, özellikle iskandinavyada akım yankı buldu. örnek olarak: meshuggah, the haunted, mnemic, scarve, soilwork