• görseller

  • ne mutlu türküm diyene
  • ne mutlu türküm diyene
  • ne mutlu türküm diyene
 1. çok lazım olan ingilizcesini de "happy is the man, who can say i am a turk" diye öğrendiğimiz özdeyiş..
 2. en son 'dünya yalan söylüyor'u yeni yeni dinlediğimde içimden geçirdiğim söz.
  bunun daha damardan ve çok daha etkili versiyonu olan 'muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur' vardır o ayrı..
 3. "ne mutlu türk olana" diye algılayan bazı komik bilinçlerin sürekli ırkçılık olarak değerlendirdiği söylem.
 4. bir önerme sözüdür. türk olduğunu söyleyemeyen kişiler düşünmelidir.

  "ne mutlu türküm diyene"

  - türküm, doğruyum, çalışkanım.
 5. bazılarının söylemekten çekindiği söz

  gururla söylüyoruz:

  ne mutlu türküm diyene
 6. bu zamanda biri çıkıp ilk kez söyleseydi kıyamet kopacağını düşündüğüm söz.
  atanın etrafından dolaşmaya kıvırmaya mecal bırakmayan açık sözlerinden biri.

  sözün söylendiği zaman dikkat çekicidir. zira medeniyetin kalesi avrupa medeniyetinin zirvesine ulaşmış, izm'lerine faşizimi de eklemiştir. bugün çok uluslulaşan almanya türk almanlar diye bir kavram çıkarıyor. amerika karışık etnik köklerini amerikalı denen bir kavramda toplamaya çalışıyor. bizde ise etnik farklılıkları hoş gören bütünleyen bir anlayış varken ne yazık ki ayrışma noktaları kurcalandıkça kurcalanıyor. kimileri zorla azınlık olmaya veya oldurtmaya merak salıyor.

  batıdaki milliyetçilikle doğudaki milliyetçiliği karıştırmamak lazım. milliyet lafının geçmişte nasıl hangi anlamlarda kullanıldığını iyi incelemek gerekiyor. batıda uluslar arasındaki fark genler ile(feşizim zamanında avrupanın önemli bilim adamları kendi genlerinin mükemmelliğini ispata adamışlardır kendilerini), bizde ise sadece konuşulan dille belirlenir. milliyet sözcüğü esnektir, yeri geldiğinde bir çok etnik unsurdan oluşan ümmeti de kapsamıştır. atatürk te millet sözcüğünü türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan herkesi kapsayacak şekilde kullanmıştır. lozan'da kimlerin azınlık statüsüne girdiği açık açık belirtilmiştir.

  şu anki sorunların temelinde cehalet ve ayrışmayı körükleyen batılı ulus ve milliyet kavramlarının etkili olduğu kanısındayım. fakirlikte bir neden olarak sayılabilir. ancak şu ana kadar kimse birbirinin kafasını kırarak sefaletten kurtulamamıştır. dolayısıyla yapılan eylemler göz önüne alındığında fakirliğin suistimal edildiği, işin bahanesi haline getirildiği anlaşılıyor.

  işin özüne gelirsek söylendiği zamana, bugünün dünyasına bakıldığında kıymeti kat kat artan, popülizmin çok ötesinde ilkeyi açık seçik vurgulayan söz.
 7. bu sözü kürtçe söylesek de kabul oluyo mu?
  atatürk'e "seroktürk" desek ne olur?
  "ne mutlu kürdüm diyene" deyince niye insanlar yadırgıyo? vb. soruları kafama takan söz.