• görseller

• ne istediğini bilmek
  1. ne istediğini bilmek pek de kolay değildir. kısa dönem istekler olduğu gibi uzun dönemli, daha kalıcı istekler de vardır. insanın istediği şeyler zamanla veya tecrübelerle değişebilir.

en önemli nokta "ne" istediğini bilmekten önce, istemeyi bilmektir. burada bireye yani kendimize bağlı şeylerden bahsediyorum. yani "ben aşık olduğum kişiyle beraber olmak istiyorum" diyebilirsiniz de "benim aşık olduğum kişi benimle birlikte olmak istesin" demek ile pek de kıyas götürecek şeyler değildir. istediklerinizin öznesi kendiniz iseniz, kullanılacak ifade şudur: bir insan bir şeyi istemeyegörsün...

"ne" istediğini bilmek kısmı daha çetrefilli. belki de doğru başlangıç noktası "ne istemediğini bilmek"tir. zira istekler bazen net bir biçimde ifade edilemez (misal ne aradığını bulunca anlar insan bazen) ancak sizi huzursuz eden ya da mutlu ve tatmin etmeyen şeyler daha belirgindir.

istekleriniz sizi motive ve mutlu etmiyorsa oturup düşünmekte fayda var. çünkü istemek güzeldir ve hayatı keyiflendiren etkenlerden biridir kanımca.

(bkz: ne istediğini bilmemek)
    (bkz: ne istemediğini bilmek)
    (bkz: istemek)
  2. bunu düşünmeye başlamaktan itibaren start verilmiştir.artık her halükarda ne istediğiniz bilmek demenin ne demek olduğunu öğrenmeye başlamışsınızdır.yaşadığınız hayattan,aşktan,insanlardan,arkadaşlardan..bu liste uzar gider.ve en sonunda sizin için demirbaş oln şeylerin oluşmasında ne kadar önemli birşey olduğunu anlarsınız.jeton düşmüştür.mesaj yerindedir artık.
  3. insanlar doğar,yaşar,büyür,ölür.. ve bu evre de bir takım amaçlar insan'ın hayatını sürdürebilmesi için büyük etken uyandırır. eğer iyi bir iş sahibi olmak istiyorsanız , bunu düşünürsünüz çalışırsınız ve sonunda onu elde edersiniz. büyük başarılar kazanmış ve amaçlarına ulaşmış kişilerin ortak bir özellikleri vardır: ne istediklerini kesin ve net olarak bilirler.zihinlerinde, hayatlarında olmasını istedikleri şeyler ve ulaşmak istedikleri başarılar gerçek olduğunda bunun neye benzeyeceği ile ilgili net fotoğrafları vardır.

the secret'in yazarı anthony robbins başarıyı dört maddeyle özetlemiş ;

1) kesinlikle başarmak istediğiniz şeyin ne olduğuna açık seçik karar vermişseniz,
    2) büyük çapta eyleme geçmeye istekliyseniz,
    3) nelerin iyi sonuç getirip nelerin getirmediğine dikkat ediyorsanız
    4) istediğinizi elde edinceye kadar, hayatın belli anlarda karşınıza çıkardıklarını hemen kullanarak, yaklaşımınızı değiştirmeyi sürdürüyorsanız, o zaman elde edemeyeceğiniz hiçbir şey yok demektir..

demiş anthony robbins...

kısacası `gideceğimiz yeri bilmiyorsak , vardığımız yerin önemi yoktur `
  4. bir seçim yapmaktır. dolayısıyla cesur olmaktır; yapılan seçimin sonucunu göze almak için.