merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • görseller

• ne için yaşıyoruz
  1. 1

ne için yaşıyoruz

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. arada bir bunu kendine sormayan insanların sadece organik olarak yaşadıklarını düşünmeme sebebiyet veren kısa ama derin anlamlı cevapları olan soru cümleciği.bazen hayatta beklentimiz kalmadığını düşündüğümüzde bazen de sorumluluk ve inanışlarımız gereği kendi kendimize sorduğumuz sorudur aynı zamanda.buna cevabı olmayan birey kaçılasıdır.

(bkz: benim cevabım var)
  2. bazı insanlar bu soruya "ölmek için yaşıyoruz" öğrenilmiş cevabını verirler. topraktan geldik, topraga gidiyoruz misali... (bkz: kendi kendini tatmin)

yaratmak için yaşıyorum...
  3. yorulmuştur hayattan,derslerden,işlerden,sorumluluktan,yaşadığı kentten, kaçıp kurtulmak istiyordur her şeyden. bir an durup'' bi dakka ya ne için yaşıyoruz?'' diye sorabilmek çok sonra gelmiştir aklına. cevabını yine kendisi verecektir. en kötü cevap ''ölmek için yaşıyoruz'' gibi sonu anlatan cümlelerdir.
  4. bugünlerde kendime sıklıkla sorduğum soru... üremek için yaşamadığım kesin zira şu an bana çocuk yapmak, sorumluluğunu almak, bakmak büyütmek hem çok zor geliyor hem de anlamsız. hem benim bile ne için yaşadığımı bilmediğim bir dünyada çocuğum ne için yaşayacak ki?
    galiba üretmek için de yaşamıyorum; ürettiğim- yarattığım tek ürün olan yazılarım sürekli yeriliyor saçma bulunuyor demek ki kimseye bir katkısı yararı olmayan gereksiz ürünümsüler bırakıyorum ortalığa...
    aşk için de yaşamıyorum ben... gidiyor öyle bir düzen tutturmuş ilişkim ne zirvelere çıkıyor ne diplere vuruyor...
    ölmek için yaşadığıma ise hiç inanasım gelmiyor. yaradanın işi gücü yok mu ki ezilsinler sürünsünler hiç bir şeyin tadına varamadan yok olsunlar diye insancıklar yapacak?
    önümde engeller olmasa çoktan kaldırırdım ben bu bedeni rafa da elimden gelmiyor...
    var mı ki cevabını bulabilmiş mesud biri beni de aydınlatsa ne için yaşıyoruz bu dünyada?
  5. insanın her daim kendine sorduğu ve çoğu zaman cevap bulamadığı, cevap bulsa dahi, herkesin kendine göre farklı cevapları olan soru.

benim cevabım ise; insan yaşamak için yaşar. geri kalan her şey, insan hayatını yaşarken gelip geçen şeyler.
  1. 1