• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  1. ibrahim tatlıses'in 90 yılından söylim mi albümünden bir şarkısı. hafif türkü şeklinde fantazi/arabesk bi şarkı olup, oldukça eğlencelidir. güzel bas gitar eşliği ve klavyeden zurnası ve darbukası ile hoş denilebilir.

sözler:

saçların sarısına, gözlerin mavısına
    ben ömrümü harcadım esmerin sevdasına

ibrahim tatlıses in kadın vokalleri : ne güzel gözlerin var, ne şirin sözlerin var

sevmek aklımda yokken aklıma düşürdün ya
    sevmeyi bilmez iken aklıma düşürdün ya

~zurna programlı klavye solo~

görünce eriyorum, görmezsem ölüyorum
    gönlüm sana sevdalı ne yapsam bilmiyorum

ibrahim tatlıses in kadın vokalleri : ne güzel gözlerin var, ne şirin sözlerin var

sevmeyi bilmez iken aklıma düşürdün ya...

~zurna programlı klavye solo~

senin gibi bir güzel ömrümde göremem ki
    abayı yakmışım sana yolumdan dönemem ki...

ibrahim tatlıses in kadın vokalleri: ne güzel gözlerin var, ne şirin sözlerin var

sevmeyi bilmez iken aklıma düşürdün ya...

aahkhkhkhkhhhhhh....
  2. erkeklerin çokça başvurduğu asılma lafıdır.kız iltifattan hoşlanmaz ve şöyle bir konuşma yaşanır

-ne güzel gözlerin var
    +bizim ailede herkez renkli gözlü.babamla ablam mavi gözlü annem yeşil kız kardeşimin yeşil gibi ela gibi sonra dedem de ....
  3. renkli gözlü kızlara yazma çabasında olan her erkeğin yaptığı dangalaklıktır.bi kere renkli gözlü biri zaten hayatı boyunca bu tür iltifatlara maruz kalmıştır olayısıyla 6 yaşında bitmiştir bu sözün artısı.o yüzden kızımızın daha farkedilmeyen güzelliklerini ortaya çıkarmaya çalışmalıyız mesela gülse birsel gibi bi kıza gidip "burnun sana katığı hava seni bi güzellik kraliçesinden çok bi sanat eserine dönüştürüyor"falan demek lazım.
  4. güzel bir iltifat olabilir ama çocukluğunuzdan beri aynı sözü duyarsanız bir yerden sonra artık olağan olmaya başlar. karşınızdaki kişi gözlerin çok güzel dediğinde gülümsersiniz. o sizden daha etkili bir şeyler bekler bir teşekkür mesela fakat etmezsiniz. siz ondan daha yaratıcı sözler beklersiniz o bunun farkında olmasada...
  5. cidden anlamı olduğunu düşündüğüm iltifat. çünkü eğer çok karakteristik ve kısıtlı bir insan topluluğunun içinde değilseniz insanların sadece gözleri renkli diye -farklı gelir çünkü o zaman- size güzel gelmez. samimiyse bu iltifat vardır o gözlerde renkten başka bir keramet. hafife almam, herkese de söylemem.
  6. şekil ve renk itibariyle farklılık gösteren gözlere edilen iltifattır.
    hep duyarım, çok duyarım, teşekkür ederim.
  7. buz devri isimli çizgi filmde sit'in, manfred'in üzerine düşüp hortumuna bastığında söylediği ve beni çokça güldüren repliği.

bir an göz göze gelirler ve sit: ne güzel göslerin var!
  8. sanıldığının aksine "renkli göz güzeldir", "iltifat sadece renkli gözlüye edilir" şeklinde durumların olmadığını ben biliyorum mesela. gözleri masmavi olmasına rağmen çok katı bakan birisini düşünün(gözlerinin mavisi de harika olsun). adamın bakışında ruh yoksa, duygu yoksa neye yaradı mavi göz. onun bakışlarına maruz kalmaktansa koca gününüzü bir odunla geçirmek isteyebilirsiniz mesela. önemli olan kişinin gözlerinin anlamlı bakmasıdır. anlamlı bakan göze, kişinin hissettiklerini karşısındakine (gözleriyle) hissettirebildiği göze iltifat edilir. "ne güzel gözlerin var" bir iltifattır evet ama fazla donuktur. yaratıcı olmak lazımdır.