merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 32

nazım hikmet

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  5. #kişiler
  1. okudukça dünyayı anladığım,anladıkça kendimden utandığım muhteşem insan.
    heleki tahirle zöhre meselesi vardır ki...üzerine söylenecek her söz kifayetsiz kalır...
    pirayesine aşkıysa dünyadaki her kadının yaşamak isteyeceği türden bir aşktır.
  2. çalışmanın, sevginin, mutluluğun, üzüntünün, ölümün, yaşama sevincinin doğru anlamlarını sen istemesende öğreten ve kendine hayran bırakan türk şairidir.

usta, sen ve yazdıkların olmasaydı ne yapardık, nasıl avunurduk, nasıl hayata tutunurduk?
  3. önce vatan haini ilan edilen sonra milli şair kabul edilen tek şair tek yazar.
  4. türk şiirine çok büyük yenilikler katmış komünist şair. türk şiirinde ilk defa kırık dize ve serbest nazımı kullanmıştır. şiirlerinin içeriği toplumsal gerçekçiolarak değerlendirilebilinir, yanı şiirlerinde halkı anlatır ancak bunu romantik bir anlatım yerine daha gerçekçi ve vurucu bir şekilde yapar. şiirleri düzyazıya yakındır ancak şiirlerinde kırık dizeler,asonanslar ve aliterasyonlar kullanarak anlatımda derinliği sağlamıştır.
    nazım hikmet moskova'da üniversite eğitimi aldıktan sonra türkiye'ye dönüyor ancak gazete yazılarından dolayı hapsi isteniyor bu yüzden moskova'ya kaçıyor. 1928 yılında af dolayısıyla türkiye'ye geri dönüyor ancak gene gazetedeki yazıları sebebiyle hapsi isteniyor ve bu kez hapse giriyor. 1933 yılında cumhuriyetin 10. yılı sebebiyle çıkan afla hapisten çıkıyor ancak çıkmasından bir süre sonra 28 yıl hapsi isteniyor ve 15 yıl hapis yatıyor, 15 yılın ardından hapisten çıktığında nazım hikmet askere alınmak isteniyor, ancak nazım hikmet askerde öldürüleceği öğrenilince refik erdıran sayesinde türkiye'den kaçıyor. zaten daha sonrada vatandaşlıktan çıkartılıyor.
    nazım hayatı boyunca hasret duygusunu oldukça çok yaşıyor, rusya'da olduğu dönemlerde yaşadığı vatanına ve ailesine olan büyük özlemi de zaten şiirleriyle belirtiyor.
    nazım bir dönem fütürizm akımından oldukça fazla etkileniyor ve mayakovski varı şiirler yazıyor ki bu yüzden oldukça eleştiriliyor.

"nazım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala.
    amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi hikmet.
    nazım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala."
    bir ankara gazetesinde çıktı bunlar, üç sütün üstüne, kapkara haykıran puntolarla,
    bir ankara gazetesinde, fotoğrafı yanında amiral vilyamson'un
    66 santimetre karede gülüyor, ağzı kulaklarında, amerikan amirali
    amerika, bütçemize 120 milyon lira hibe etti, 120 milyon lira.
    "amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi hikmet
    nazım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala."

evet, vatan hainiyim, siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz, ben yurt
    hainiyim, ben vatan hainiyim.
    vatan çiftliklerinizse,
    kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,
    vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,
    vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,
    fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,
    vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,
    vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,
    ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,
    vatan, amerikan üsleri, amerikan bombası, amerikan donanması topuysa,
    vatan, kurtulmamaksa kökmüş karanlığımızdan,
    ben vatan hainiyim.
    yazın üç sütün üstüne kapkara haykıran puntolarla :
    nazım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala.

nazım hikmet

büyük üstad..
  5. bana zaman zaman içime dönmem gerektiğini, cevaplarımın aslında hep bende olduğunu hatırlatan dizelerin sahibidir..

"bir şeyler yazmalıyım..
    bir şeyler yazmalıyım yüzde yüz yalansız..
    bir şeyler yazmalıyım hiç bir şeyi önceden düşünmeden..
    cigaramın dumanı,
    yoktur yarin imanı..
    bir şeyler yazmalıyım ama masamın üzerinde gördüklerimi değil..
    bir şeyler yazmalıyım içimde bir şeyleri yakalayarak..
    kova salıp içimdeki kuyuya su çekmeliyim.."
  6. büyük insan, çok çok büyük insan...
    önce insan olduğuma, sonra onunla aynı dili konuştuğuma gurur duymama sebep olan insan...

bütün iş yürekte usta, bütün iş
    yürekte!
  7. burjuva oldu suçlamasına karşı;

nâzım hikmet'e soldan gelen sataşmaların başında "burjuva oldu" suçlaması yer alırdı. cihangir, nişantaşı gibi semtlerde apartmanlarda yaşıyor, orhan selim adıyla patron gazetelerinde suya sabuna dokunmayan yazılar yazıyordu, demek ki burjuva olmuştu. portreler'de yer alan "orhan selim" başlıklı şiirin son dizeleri ardı arkası kesilmeyen bu suçlamalara karşılıktır*

yalnız unutma bir şeyi :
    yorulur da
    ayağın kayarsa eğer
    seni herkesten önce ben
    taşlarım!
    fakat bugün
    sende beni sattığını gösteren
    bir tek satır bulanın
    alnını karışlarım!
  8. mükemmel şiir yazan, değerini biraz geç fark ettiğim büyük edebi kişilik.

" yumdum gözlerimi...
    ...yumulu gözkapaklarımın içindesin sevdiceğim
    yumulu gözkapaklarımın içinde şarkılar
    şimdi orada her şey seninle başlıyor
    şimdi orada hiçbir şey yok senden önceme ait
    ve sana ait olmayan."
  1. 32