• isle of dreams
  itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
 1. kasların son plaktaki ach (asetilkolin) reseptörlerine karşı antikorları oluşturmasıyla oluşan bir hastalıktır, reseptör sayısının azalması nedeniyle iskelet kası yorgunluğu ve halsizlik ile karakterize bir hastalık, solunum kaslarında yetmezlik olması durumunda hasta kaybedilebilir..

  yani haliyle kasta aksiyon potansiyeli oluşması zorlaşır (epp büyüklüğü azalacağından). tedavisinde daha fazla ach reseptörlerinin işlev gösterebilmesi için kolinesterazları inhibe etmemiz gereklidir..

  p.s. doğru adı headfuckerın da uzunca bir süre önce söylediği gibi myasthenia gravis olması gerekir..
 2. genellikle yavaş ilerleyen bir hastalıktır. hemen elden ayaktan düşürmez yani insanı. gerçi bu bir teselli midir orası tartışılır, zira göreceli olarak uzun ama zor ve sıkıntılı bir hayat sizi bekliyor demektir. bir yakınım 20 yıla yakın süre bu hastalığına rağmen yaşadı. ancak başta kortizon olmak üzere çok ağır ilaçların sürekli kullanılmasını gerektiren bir hastalıktır. bu tanıdığım kişi sabah kahvaltısından sonra bir çay tabağı dolusu ilaç içerek başlıyordu güne. bu kadar ilacın vücuttaki yan etkilerini anlatmaya gerek bile yok sanırım.

  teşhisi de zordur meretin. bazı hastalar yıllarca romatizma, vs gibi alakasız teşhisler konulup tedavi edilmeye çalışılıyorlar, bu da korkunç bir zaman kaybı demek. bildiğim kadarıyla istanbul'da yalnızca çapa tıp fakültesinde tedavisi yapılabiliyor. bu konuda uzman doktorların tamamı orda. ve son söz olarak, evlerden ırak olsun diyorum.
 3. tip iki hipersensitivite reaksiyonudur.her yaşta görülebilir, ama en sık kırk yaş altı kadınlarda görülür. ileri yaşlarda ise sıklığı erkeklerde artıyor.asetil kolin reseptörlerine karşı antikorlar oluşuyor. hastaların timuslarında anormallik bulunur. klinik tablosu kas güçsüzlüğüdür. en sık göz kapağı kasları etkilenir. klinikte göz kapağında düşme(pitoz) ve çift görme tipiktir. tedavi edilmezse solunum kasları tutulumuna bağlı solunum yetmezliği oluşur.