1. birçok insanın yaptığı bir şeydir. herkes güçlüden ve mutludan yanadır. düşünün bir ortamdasınız ve hiç konuşmuyor üzgün üzgün duruyorsunuz. kimse sizin yanınıza gelmez, sizle konuşmaz. ama insanları güldüren yüksek sesle konuşan biri varsa orada, herkes onun etrafına dolar. o nedenle ortamlara katıldığınızda konuşun. saçma da olsa konuşun. yoksa şu olur (bkz: yalnızlık)
 2. kişinin ruh haline göre değişkenlik gösteren durumlar arasındadır.
  mutlu iseniz; sürekli mutsuz insanları etrafınızda görmek istemezsiniz, doğrudur.
  sevinçler paylaşılarak çoğalır, bu da doğru. ancak her zaman mutlu olamazsınız.

  mutsuzluğun aksine; mutlu olabilmek için çoğu zaman bir nedene ihtiyaç duyarız. işte o nedeni bulamadığımız diğer zamanlar, mutsuz olduğumuz zamanlardır.*
  mutsuzken etrafınızda mutlu insanlar görmek istemez, onlarla olmaktan keyif alamazsınız. sizi yine sizin gibi insanlar anlayacaktır, onları ararsınız.
 3. mutsuz insanları memnun eden durumdur.
  çünkü enerjik, sürekli bir şeyler yapmak isteyen, çok konuşan, hep dikkatinin üstünde olmasını isteyen insanlar da bu sürekli mutsuz insanları rahatsız eder, varolan 2 point enerjilerini bitirirler.
  ulan adam yanında üç beş kişi duracak diye soytarılık mı yapsın aq. belki o da sıkılıyor ama o öyle biri. olduğu gibi kabul edemiyorsanız uzak durun. sizden çok var zaten, onlarla takılırsınız.
 4. demoralize olmamak için şarttır. tabi bir anlık mutsuz olan insandan bahsetmiyorum.

  bazı insanlar her zaman mutsuzdur amk. hep deprasyondadır bu kişi ve aslında psikolojik sorunları vardır. hayata karşı hep bir memnuniyetsizlik hakimdir bunlarda. sonuç olarak sizi de mutsuz ederler.

  huzurlu bir insan olabilmeniz için en önemli felsefe şudur;

  "seni hayatta mutsuz eden ne varsa hiç acımadan neşterle kesercesine hayatından kesip atacaksın"

  daimi mutsuzluk yaşayan insanlardan uzak durunuz.
 5. müşkül duruma düşmüş insanı yalnız bırakmak demektir.
  o benim zaten kardeşim demek yerine, kurtuluş savaşı'nda kürtler de vardı kardeşiz hepimiz demekle aynı şeydir.
  özellikle din üzerinden kendini aidiyetsiz tanımlayan bir insan kolektif yaşamaya mecburdur, bireyci olamaz bireysel olabilir. bireysellik de başkalarının duygularını gözardı etmememize sebep değildir, hatta engeldir.
 6. geceleri melankolinin dibine vurduğum için yapılması gereken şeylerdir. bazen de kadınlar gibi git deriz ama gelsin isteriz.

  çok değişik kafalardayız.

  en iyisi hiç gelmeyin, ki gidemeyin.