1. teke tekte tartışılırken ilber ortaylı'nın murat bardakçı'ya bir kelime ettirmemesiyle beni ekran başında germiş mevzubahis dizidir. ki murat bardakçı'yı de pek sevmem, okuyorsa burayı kendisine pek çok programda kanuni ve hürrem'in doğum tarihlerini ısrarla sorup yanıt alamayan manyak benim evet, kılsın m. bardakçı kıl.

  programda kıyafetlere değinmeleri iyiydi, evet dizi ekibi şalvar kullanmanız gerekmiyor ama bu kadarını da yapma, ikinci yazışım bunu. en azından kumaşlar o kadar dandik, düz olmasın, eski tip desen, kalın altınlı vs kumaşlar kullanın bari. o survivorlı olduğunu öğrendiğim kız da kimden torpilliyse artık, hiç olmamış bir de gözde oluyor daha ilk bölümden pehhh. kıl olduğum murat bardakçı'nın programda oyunculuklarla ilgili sözleri hele hele şu hatice'nin kocasını ( makbul, damat ve en son da makdul ibrahim paşa'nın ismini unuttu bak üzüldüm, hafıza tekliyor mu ne ) oynayan kanuni'yi oynayandan iyi dedi ya sevindim, çok doğru tespit, pörtlek mavi gözlü yerine okan yalabık kanuni olsaydı, halit ergenç de rum ibrahim paşa, çok daha iyi olurdu ama ah popüleritenin, reytingin gözünü seveyim. nasıl olsa seçim böyle olduğuna göre bari şu halit ergenç'i her an gecelik para teklif edebilecek sert, haşin, hırslı patronum duruşundan uzaklaştırın, kanuni 'içki, kadın, ah gitti tarih rtük kooş koşş'tan önce adını aldığı gibi kanuni bir adamdı, yavuz değil, asarım keserim değil, şair bir adamdı, yavuz sultan selim'in oğlu olması yönünden doğuştan şanslı ( yavuz'un halifeliği alması, doğuyu halletmesi, hazineyi en çok dolduran hükümdar olması, oğlu süleyman'ı tahta tek aday bırakması, 8 yıl gibi çok kısa hüküm sürmesi gibi ) bir adamdı, öyle babası, büyük dedesi gibi tahtı uğraşarak almadı, azdan çoku yaratmadı ki bu da çok bilmiş tarihçilerimizin sevmediği, duraklama devri asıl onla başladı dediği padişahın bizzat kendisi olmasına etkendir. oysa ki batı reformu, rönesansı yaşarken osmanlı hala toprak peşindeydi, kanuni ise yıkmak değil yaratmak isteyen, sınırları genişletmekten çok var olanı geliştirmek isteyen, yaratıcı, çok yönlü, şanslı bir padişah. ama yıl 1900ler 2000ler tarihçiler fatihçi, yavuzcu kısaca fetihçi. kanuni'nin en büyük hatası oğlu mustafa'yı katletmesi ve bayezid'i tahttan men etmesidir herhalde, kadından, içkiden önce.

  diziye dönersek, raks sahnesi, haremin maşallah yol geçen hanı gibi olması ve küçücük, daracık mekanlardan oluşması gibi durumlar rezaletti. ibrahim paşanın haremde cirit atması komikti...

  yılannn, hürrem. diyecek bir şey bulamıyorum bunlar herhalde hamamdaki cat fight'ı 3. bölümde çekecekler bu hızla, gerçi hızları da bir garip, komik katakullilerle hürrem'i kanuni'nin yanına sokmadılar ve bunu da osmanlı'nın bilindiği kadarıyla entrikayla en az alakası olan iki kadınına - hafsa sultan, gülbahar/mahidevran - yaptırdılar ama diğer taraftan da daha halvet malvet olmadan gülbahar/mahidevran çirkefe bağladı, ah ah.
 2. muhteşem yüzyıl dizisine misilleme olsun diye stv de başka bir kanuni dizisi çekecekmiş. dizide kanuni sultan süleyman günde 19 saat namaz kılıp 6 saat uyuyacakmış. bunu yapmadığı vakitlerde ise anadoluyu karış karış dolaşıp devrin ulemasıyla ilmi sohbetlerde bulunacak, fakire fukaraya maaş bağlatacakmış.
 3. yurdum insanın büyük bir kısmının akıl ruh sağlığından endişe etmeme neden olan dizidir. bir kere dizi filmdir ve içerisinde kurgu olması çok doğaldır. bir de sorarım size tüm tarihçiler dahi harem gerçeğini kabul etmişken sizler padişahların batak oynamak için mi harem kurduğunu düşünmektesiniz. bir tanesinin 60 tane çocuğu oluyor haremden bazıları hala utanmadan kadın düşkünü değiller falan diye zırvalıyor. adam şerbet içiyor bazıları kanuni'yi içki düşkünü gösteriyorlar diye kıllanıyor, adamın yakın arkadaşıyla konuşmasını gösteriyorlar yine bazıları eşcinsel imasında bulunuyorlar diye yırtınıyor. lan manyak mısınız?
 4. daha ilk bölümü ile türkiye'yi sallamış dizidir.
  5 dakika kadar izledim diziyi, bir meyve tabağı gördüm ve dedim ki içimden "hıh tabağa bak 2 çeşit meyve koymuşlar, hiç değilse bi portakal koysaydınız da azıcık renk olsaydı".
  sonrasında ntv'de bir başka program izliyorum dizi hakkında konuşuyorlar. meral okay diyor ki,
  "yıllarca araştırma yaptıktan sonra başladık bu projeye, o zamanlar portakal yok mesela osmanlı'da..."
  sonuç; ben mor, mosmor...
 5. milletimizin ne kadar önyargılı, ne kadar koyun olduğunu ortaya çıkartan dizi.

  birileri işine gelmediği için veriyor alttan gazı, milletimizde daha dizi yayınlanmadan hemen kafasında birşeyler yaratıp itiraz ediyor. türk sineması, televizyonuna verdiği en büyük darbeyi yapıyorlar haberleri yok. sonrada film sektörümüz, dizilerimiz gelişmiyor derler..

  gevurlar olmayan tarihleriyle ne filmler, diziler çıkartıyor. gladiatordür, truvadır, tudorsdur. asıl tarih bizde güzel birşeyler yapılıp millete bunu hatırlatacak birşeyler çıkıyor asıl çomağı kendimiz sokuyoruz.

  dizi süper güzel değil. bizde biliyoruz ama böyle böyle gelişecek. daha fragmandan yerin dibine sokarsan nasıl gelişecek. bir bekleyin, 10-20 bölüm izleyin. sonra eleştircekseniz eleştirin.

  bazılarının işine gelmediği için içki içiyor diye salıyor ortaya millet bilmeden etmeden itiraz ediyor. dizide içki içen yok. komik duruma düşmekten başka birşey değil. yazıktır günahtır..
 6. diziyi tarihi, ya da kültürel değil de ticari olarak değerlendirdiğimizde, ki türk dizileri bu aralar gerçekleştirdikleri ihracatlarla meşhur, yunanistan ve arap yarımadasına ihracatı gerçekleşmesini sağlayabilmek için oluşturulmuş bir senaryo olması, dizinin ticari bir iş olduğunu daha da aşikar kılacaktır.
 7. anlam veremediğim eleştirilere maruz kalmış dizidir...
  malum olduğu üzere türkiye'de gündem yaratmak,insanları gaza getirip vurun kahpeye dedirtmek çocuk oyuncağıdır bir nevi...
  yahu altı üstü bir dizi tarihten esinlenilmiş ve kurgulanmış bir dizi... hiç bir dizi aşk,tutku,kıskançlık,entrika olmadan olmaz.. tabiiki içinde tüm bunlar olacak ama asıl anlam veremediğim ise bir zamanlar gündemimizde deprem vardı ve herkes deprem uzmanı gibi atıp tutuyordu uzmanların konuşmadığı kadar çok uzmanların beyanat vermediği kadar çok beyanat veriyorduk..bir çok kişiye sorsam "osmanlı'nın dönemlerini ya da istanbul'un fethinin hangi çağı kapatıp hangi çağı açtığını?" bile bilemezler.. (ki bunu eleştirenler ecdadımıza sövüyorlar diyenler için söylüyorum)ama ahkam kesmeye geldi mi gözünün yaşına bakmazlar eleştirirler... bu bir sanattır ve tabiiki sanatçının veya sanatçılarında hayal gücü de film çekimlerini etkileyecektir yönetmen kendi görmek istediğini çekecektir.. her şey bir tarafa ciddi bir emek vardır beğenirsin veya beğenmezsin saygı duymayı tahammül etmeyi öğrenmelisin...
  asıl sanata ve sanatçıya sahip çıkmak bizim görevimizdir.. film meral okay gibi bir ustanın elinden çıkmıştır kendisi bu ülkenin yetiştirdiği en nadide yazarlardan biridir. çoğu zaman dobradır... bunuda geçtim bu dizinin iki tane konularında uzman akademisyen öğretim görevlileri olan tarih danışmanları varken tarihi çarpıtıyor ecdadımıza küfrediyor demek bize düşmez....

  osmanlı hanedanının torunlarından birinin bir açıklamasını dinlemiştim diyordu ki "benim dedem sizin gibi yobaz değildi tabiiki şarap içiyordu." kaldı ki dizide şarap değil şerbet içiyordu...


  (bkz: kraldan çok kralcı olmak)