1. alevilerin her muharrem ayının başında tuttukları 12 günlük oruç. kerbela'da şehit edilen hz hüseyin'in de dahil olduğu 12 imamlara saygı, anma ve unutturmama orucu olarak bilinir. 12 günlük oruç süresi boyunca sahura kalkılmaz akşam yenilenle yetinilir, iftarlar öyle şaşalı olmaz, et, sarmısak, soğan vs yenmez ve 12 günün sonunda aşure pişirilip komşulara dağıtıldıktan sonra muradlara erişileceği, kötü günlerin bittiğine inanılır.
 2. "ramazan ayından sonra en faziletli oruç, allah'ın ayı olan muharrem ayında tutulan oruçtur" (ibni mace)
  "muharrem ayında oruç tut. çünkü o, allah'ın ayıdır. onda öyle bir gün vardır ki, allah o günde bir kavmin tevbesini kabul etmiş ve o günde başka bir kavmi de affedebilir" (tirmizi)

  hadisi şerifleri ile önemi belirtilen oruçtur. yahudilerin yaptığı gibi aşure gününe denk getirmemek için muharrem'in 9, 10 ve 11. geceleri tutulması tavsiye edilmiştir. gene bugünlerde akrabalarına ve komşularına ikramda bulunanların bütün sene boyunca rızıklarına bereket ve genişlikle ödüllendirilecekleri hadislerde bildirilmiştir.
 3. imam hüseyn hakkı için bu ayın 26'sında başlayacak olan çile, yas.

  ali'yel murteza aşkına
  allah ulu sofra dolu her kim yedirdi lokma
  (kurban) hüseyin'in defterine kayd ola.
  nuri nebi keremi imam ali gülbengi
  pirimiz hünkarımız hacı bektaş-i veli
  gercek erenler demine

  hü.
 4. bismişah allah allah!
  er hak muhammed ali aşkına,
  imam hüseyin efendimizin susuzluk orucu niyetine,
  kerbela'da şehit olanların ruhlarına,
  fatima anamızın şefaatine,
  on iki imamlar aşkına oruç tutmaya niyet eyledim
  ulu dergah kabul eylesin.
 5. kasımın 26 sında başlamış olup 20 gün tutulacak olan oruç. şahsım adına bu aralar dışarıda yiyip içmemeye özen gösteriyorum zira oruçlu olanlar olabilir. ister alevi olsun, ister sünni, ister hristiyan ister yahudi, eğer bu topraklar üzerinde yaşıyorsak saygı ve hoşgörü bizi birlikte tutan değer olmalı. -değerlerime küfretmeyen- alevi kardeşlerin oruçları kabul olsun.
 6. kerbela'da katledilen ehlibeyt için tutulan yas orucudur. ilk üçgün üç masum-u pak için tutulur. diğer on iki gün ise 12 imam için tutulur.