1. atamızın bize gösterdiği birincil öncelikli ulusal hedeflerimizdendir , çağdaş medeniyet seviyesi anlamına gelmektedir.
 2. çağdaş medeniyet seviyesi derken tek bir hedef koyulmamış, bizden ileride olan medeniyeti yakalayıp geçmemiz hedef gösterilmiştir.. o gün için batı, belkide yarın için başka bir yerdir; ama azmedip yerine getililmesi gereken görevdir..
 3. çağın yüksek standartlarını yakalayabilmek manasındadır. mustafa kemal atatürk'ün zamanında çok isabetli şekilde; medeni kanunu isviçre'den, ceza yasasını italya'dan, şapka'yı avrupadan, latin harflerini avrupa'dan alıp ülkemize getirmesine kimsenin "taklitçilik" yönünde itirazı olmazken, çağdaş hukuk normlarını belirlemiş avrupa ülkelerinin birliği'ndeki kuralların benimsenmesine taklit olarak bakılması ayrı bir tartışma konusudur.
 4. halkının çoğunluğuna matematik ve fen bilimlerini öğreten, çalışkan, yalan söylemeyen, başarıyı kıskanmayan insanlardan oluşan memleketlerin ulaşabileceği seviye. avrupa sayılmaz, onlar güney afrikada zencilere ve beyazlara ayrı kanunlar hazırlarlar, sonra da hollanda'ya uluslararası adalet mahkemesi'ni kurarlar. son yüzyılın insan hakları sembolü memleketler iki adet büyük savaş yapıp birbirinin gözünü oymuş, sonra da bizim gibi olun demişlerdir, hala da demektedirler.

  (bkz: ahlak)
  (bkz: ahlak anlayışı)
  (bkz: sömürü)
  (bkz: ikiyüzlülük)
  (bkz: şeref)
 5. geçen gün arkadaşlarla çıkıp piknik yaptığımız, üstüne bir de coşarak halay çektiğimiz güzide mekan. güzel bir manzarası var. yalnız giriş ücreti el yakıyor. dönüşte batının tekniğini eşantiyon olarak verirler sanmıştık, öyle bir uygulama yokmuş. oradan ayrıldıktan sonra insan hakları adı altında birer çay içtik.