1. hristiyanlıktan çıkma bir tarikattır.mormonların bir kitabı (book of mormons) ve mormon tapınağı vardır.merkezleri utah eyaletinin salt lake sehridir.en çok çokeşliliğe olan inançlarıyla biliniyorlar.hatta bi dönem tarikattaki kadınlar kuma hakkı istemişlerdi.

mormonlar tanrı'nın insandan çıktığına ve insanın tanrılaşabileceğine inanırlar
    "tanrı'nın bizim için planı, o'nun gibi tanrı'lar olmamızdır,bizler de göksel ana babalar olacağız ve tıpkı tanrı gibi bizim de ruhsal çocuklarımız olacak."
    aşağıdaki şiir mormon peygamberi lorenzo snow tarafından 1919 yılında yayınlanmıştır. aynı sonsuz gelişim öğretisi joseph smith'in cenazesinde brigham young tarafından dile getirilmiştir.

şimdi insan nasılsa, tanrı öyleydi;
    şimdi tanrı nasılsa, insan öyle olacak.
    tanrı oğlu, tanrı olacak
    tanrısallık eksilmeyecek.
  2. amerikada ohio eyaleti civarlarından başlayıp yayılan bir tarikattır. hala yaşayan peygamberleri vardır. geçen haberlerde çıktılar, mormonlar da çok eşli yaşıyor. bir adamın 3-4 karısı olabiliyor. abilik sistemi bunlarda da var. gayet düzgün giyimli gençler bisikletle evlere gider ve çocuklara ders anlatır ve dinlerini anlatır. la deki mormon kilisesi görülmeye değer güzelliktedir.
  3. beni ürküten ve çağdışı olduğunu düşündüğümdür. avustralya'dakı kuzenim bu tarikatın üyesi, bilgi almaya çalıştım ama burdakiler haricinde pek bir şey çıkmadı. üye olanlar kazançlarının %10'unu tarikata bağışlıyorlarmış.üstelik bu miktar bağışlanınca tarikatta bır sıfata dahi sahip olunmuyormuş.dümdüz üye yani.o değil de türkiye'deki kumalığa,yobazlığa ona buna laf ederler, asla onaylamıyorum ama adımız çıkmış sadece. kendilerine baksınlar.