merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • görseller

• moleküler biyoloji ve genetik
  1. 2

moleküler biyoloji ve genetik

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. sırayla öğrencilere nereleri kazandıklarını sorar teyze, sıra genetiği kazanana gelmiştir...
    - yaşli teyze : sen nereyi kazandın yavrum.
    - öğrenci : moleküler biyoloji ve genetik teyzecim.
    - yaşli teyze : olsun yavrum, üzülme bir daha girersin sınava daha gençsin.

( konservatuar için olan bu muhabbete yeni bir renk daha katılmıştır artık)
  2. insanın atomik yapısını inceleyen bilimdalıdır. sonucunda tanrıyı sorgulamaya başlayabilirsiniz. hatta daha da ileri gidersek, bu bilimde çok fazla yol katetmek kendinizi tanrı gibi hissetmenize de neden olabilir.
  3. tıp fakültelerinin ilgili anabilim dallarında genellikle 1. sınıf temel tıbbi biyoloji eğitimi veren departmandır. asistan ve hocalarının akademik geçmişleri öğrenci ve tıp camiasında tam bir muallak olmakla birlikte genellikle üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren biyoloji / moleküler biyoloji ve genetikbölümlerinden mezun olanlar bu alanda ihtisas yapabilir. yine ayrı bir merak konusu ise içerde neler olduğudur. çoğunlukla hücre temelli analizler, mutasyonanalizleri, prenatal (doğum öncesi) tanı, enzim ve hormon aktiviteleri, hücre yapısının moleküler mekanizmalara etkisi, polimorfizmçalışmaları, olası yeni drogların keşfi ve hastalıkların hücre ve molekül bazında temelleri araştırılır, incelenir ve bu alanda eğitim verilir. yine tıp fakültesi ihtisaslarında alışılagelmiş bir soru: -kızım şimdi sen ne doktoru olucaksın? şeklinde olmakla birlikte -yaptığınız deneysel araştırmalardan ötürü -sıçan doktoru olucak şeklinde alay konusu olabilecek durumlarla karşı karşıya kalmanız olası ihtimaller arasındadır. (bkz: iğrenç espri yapmanın dayanılmaz hafifliği)
  4. bizi hayal dünyasına düşüren ama bir türlü en iyiyi yakalayamayan bilima damları yüzünden savların suya düştüğü sav
  5. okuyanlarına "peki mezun olunca ne olacaksın?", "bir de genetik mühendisliği vardı o mu bu şimdi?", "ama istediğin bölümdü değil mi?" ve de en güzeli "seneye bir daha girersin evladım üzülme." denmesinin yasaklanması, öğrencilerin akıl sağlığı, manevi huzuru açısından şart olan bölüm.
  6. laboratuarı çok severim, mezun olduktan sonra kadro açılana kadar maaşız çalışabilirim, akademik kariyer hedefliyorum gibi cümleler kurabiliyorsanız şahane bir bölümdür. okuması zevklidir. ama ben masa başı iş istiyorum gibi bir düşünceniz varsa mezun olduktan sonra çok büyük hayalkırıklığı yaşayabilirsiniz.
  7. a: yavrum hangi bölümde okuyorsun?
    b:moleküler biyoloji ve genetik teyzeciğim
    a:ooo çok güzel
    b:evet
    a:güzel de ne iş yapacaksın çıkınca yani mezunlar ne iş yapıyor?
    b: lab.larda çalısıyorlar,kanser , genetik hastalık üzerine arastırma gruplarına katılıyorlar...diye uzunca anlatılır ve hala karsındaki teyze boş gözlerle bakıyorsa sana söyleyeceğin tek cümle: 'hani teyze koyun moyun kopyalıyorlar ya işte o bölüm!'
    a: ooo maşallah yavrum cok güzel aferin.ama günah değil mi kopyalamak?
    b: aaaannnnnneeeee!!!!
  8. bu bölüme giren insanların öss denen şeyden en az ölçüde etkilenmiş olmaları gerekmektedir. (bkz: öss mallaştırır)bilim insanı kafasını taşımak şartı aranır. o kafada olmayan yapamaz, edemez. türkiye'de iş olanaklarının kısıtlı olduğu ise yalandır. bilimi bilmeyene bilim işi vermek, hangi paralel evrende mevcut?
  1. 2