merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

modern kapalı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. türkiye'de eleştirilerek bir yere varamayan onlarca konudan sadece bir tanesi. bazılarının gözüne modern kapananlar hoş gelir. bazıları ise modern kapalılığı siyaset yapmakla özdeşleştirerek filmlerdeki köy kızlarının başındaki örtüyü daha hoş görürler. bir çelişki olduğu belli. bu bazılarının gözüne ne hoş gelecekse insanlar o şekilde giyinmeli. zaten bazılarının dışında kalan kişilerin kendi düşünceleri yoktur, onlar düşünemezler, bilmezler gerçeği. o halde ne yapalım? otoriteler çıkıp örtünmenin nasıl olacağını bir kurala bağlasın derim ben. bir diretme olsun yani. modernlik diyoruz ya, bu modernlik sözde kalsın.
    "efendim benim keyfim ne istiyorsa modernlik de odur, kapalılık da. istiyorum ki insanların düşüncesi bir olsun, herkes benle aynısını düşünsün, başını kapatmak isteyenler camiye, mezara ya da ne bileyim bir köye giderken (o da oradakilerle aynı gönül bağını kurmak için) kapatsınlar başlarını. benim a dediğime b demesin kimse. gül gibi geçinelim işte, ne gerek var farklılıklara, korkarım ben, korkutmayın beni".
  2. birbirinden bağımsız iki önermedir. zira başı kapalı modern bayanlar olduğu gibi(yırtmaç-türban kombinasyonu yapan mizah mucizelerinden bahsetmiyorum tabi ki), başı açık yobazlar da vardır. dindarların gerici olanları yüzünden artık normal dindar insanların da kendierini modernlikten ödün veren kurbanlar zannettikleri için, türbanlı yada kapalı insanlar modern değildir fikri her yanımızı sardı.
    halbuki ne güzel başını kapatıp, nerde ne söyleyeceğini iyi bilen, kültürlü, zeki bayanlar da vardır toplumumuzda. olması gereken de budur zaten. çünkü kapanmak bir inanç meselesidir; ki sözkonusu inanç, modernliğe düşman olmak bi yana bilimi destekleyen, teknoloji geliştirene ödül vadeden bir inançtır.