1. işte odur. o meşhur üniversite geyiğinin vuku bulduğu derstir. hani biz lisedeyken, üniversitede okuyan abilerimize ablalarımıza sormuşuzdur "nasıl üniversite zor mu?" diye. onlar da lise de bildiklerinizi unutun lise fiziği falan yalan f=m.a o bile öyle değilmiş geyiği vardır. işte bu olayın gerçekleştiği derstir modern fizik.,gerçekten de f=m.a olmadığını görürsünüz. ve hep bildiğimiz atomun en küçük parçalarının elektron nötron proton olmadığını bu derste öğreniriz. ayrıca kuantum ve atom fiziğinin girişidir kendisi. baba bir derstir.

  (bkz: serway beicher)
 2. aslında bu derste çok fazla formül yok; bak öyle gösteriyorlar ama yok! vallahi yok.
  bir konudaki 3 ana formülü tümevarım gibi kıytırık bir bahaneyle 33 ayrı kola bölüyorlar sonra örnek bir soruda o 33 kolu tekrar tümdengelimle birleştirip o 3 formüle ulaşıyorlar. aslında amaç yol katettirmek. bakalım öğrencimiz formülden formül türetebilecek mi? sonra o formüllerden geri gelerek kuleye ulaşıp prensesi sikecek mi? o arada 2-3 tane elektronun hızını kac mev bulacaklar bakalım bakalım dersi bu.

  o bu değil de yarın çok pis giricen bolm, modern modern.
 3. modern fizikte basit makina yoktur öyle ilkel şeylerle niye uğraşılsındır. modern fizikte k dişlisi ok yönünde dönmez çünkü k dişlisi delikanlıdır ,yiğittir. modern fizikte dişlilerin son görünümü ağızları açılıp bakılırsa bembeyazdır ( böyk). modern fizikte dalga boyu hesaplanmayacaktır, kime nedir? modern fizikte elektron fotonla uyarılmaz önce velisine çıtlatılır. modern fizikte ortalama hız ölüm getirir. modern fizikte ışık prizmada kırılmaz, incitilmez. modern fizikte etki ile elektriklenme gerekmeden dokunma ile elektriklenme arttığı için sürtünme ile elektriklenme konusuna çok hızlı geçilebilmektedir. (yanlış anlamayın sakın pisler). modern fizikte dairesel hareket çekilmez ayıptır. modern fizikte yüklü taneciğe sevgi ile yaklaşılmalı onun bu hassas döneminde arkadaşlarıyla elektrik alan oluşturmasına saygı gösterilmelidir. modern fizikte genleşme rahatlama yayılma sereserpe uzanma yoktur, vakit mi vardır? modern fizikte sağ el kuralna gerek yoktur gprs ile yön yer yol kolayca bulunuyordur. modern fizikte gaz basıncı artırılamaz salıverin gitsin.
 4. teorikte;

  fiziğin alışagelenin dışında göreli kavramlarla uğraştığı fiziktir.quantum fiziğide modern fiziğin ilgi alanına girer.mesela "bir adamın kırmızı ışığı yeşil olarak görüp yoldan geçmesinin mazereti nedir?" problemine.0,6clik ışık hızıyla gidiyordur cevabı günlük hayatta gereksizliğinin kanıtıdır.roketlerin çarpışmaları,uçakta giden adamın yatay uzanması daha neler neler...


  pratikte;

  (bkz: bar refaeli)